Bydgoska "Jedynka" przygotowuje się do jubileuszu 400-lecia szkoły. Jesienią ma zakończyć się budowa nowej hali przy liceum

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Budowa nowej hali sportowej przy I LO ma zakończyć się jesienią br. Projekt uwzględnia sąsiedztwo zabytkowych kamienic, tak by hala pasowała do otoczenia.
Budowa nowej hali sportowej przy I LO ma zakończyć się jesienią br. Projekt uwzględnia sąsiedztwo zabytkowych kamienic, tak by hala pasowała do otoczenia. Tomasz Czachorowski
Zasadzenie dębu „Cyprian”, okolicznościowy mural na ścianie jednej ze szkolnych sal, wyjątkowy koncert i bal w Operze Nova oraz zjazd absolwentów - I LO w Bydgoszczy przygotowuje się do jubileuszu 400-lecia szkoły. Jeszcze w tym roku liceum zyska nową halę sportową, której budowa trwa od poprzednich wakacji.

To będzie wielkie święto. 25 października bydgoskie I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi organizuje jubileuszowy zjazd z udziałem znanych absolwentów. Intensywne przygotowania do tego niecodziennego wydarzenia idą pełną parą.

- Atrakcji będzie sporo - zapowiada Mariola Mańkowska, dyrektor placówki. - Na dziedzińcu szkoły chcemy posadzić jubileuszowy dąb „Cyprian” i umieścić tam w ziemi kapsułę czasu. We współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką przygotowujemy też wystawę fotografii poświęconą historii naszej szkoły.

Zabytkowy tramwaj i wyjątkowy koncert

Jubileusz uświetni przemarsz uczestników zjazdu i uczniów „Jedynki” ulicami miasta.

- Przejdziemy z placu Wolności na ul. Jezuicką 1, bo tu wcześniej mieściła się siedziba naszej szkoły - mówi Mariola Mańkowska. - Ponadto w jednej ze szkolnych sal powstał okolicznościowy mural upamiętniający 400-lecie I LO. Rozmawialiśmy także z MZK i wynajmiemy zabytkowy tramwaj, który w dniu jubileuszu będzie kursował ul. Gdańską. Mieszkańcy będą mogli przejechać się nim za darmo, a nasza młodzież uatrakcyjni im przejazd przybliżając historię szkoły.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą koncelebrować będą, m.in. biskupi oraz księża absolwenci I LO. Potem w murach szkoły nie zabraknie spotkań po latach absolwentów.

- Wieczorem w Operze Nova odbędzie się wyjątkowy koncert, w którym wystąpią znani artyści, w tym utalentowani absolwenci naszej szkoły - mówi Mariola Mańkowska. - Nazwisk na razie nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki.

Nowa hala na jubileusz

Przy I LO powstaje też nowa hala sportowa. Prace budowlane trwają tu od poprzednich wakacji i są zaawansowane. Ratusz informuje, że ich zakończenie planowane jest jesienią br.

- Jeśli do 25 października inwestycja byłaby gotowa, mielibyśmy wspaniały prezent na 400-lecie szkoły - podkreśla Mariola Mańkowska. - Na ten obiekt czekamy już od wielu lat. Po rozebraniu starej sali gimnastycznej, która nie spełniała już nowych standardów, w ubiegłym roku szkolnym korzystaliśmy z uprzejmości Zawiszy, Torbydu na Babiej Wsi, basenu VIII LO, czy pomieszczeń klubu RTW LOTTO-Bydgostia.

Nowa hala zmienia się z dnia na dzień. - Całkowity koszt inwestycji to prawie 11 mln zł - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Dużym wyzwaniem na początku inwestycji był wysoki poziom wód gruntowych. Wymagało to realizacji dodatkowych prac zabezpieczających wykop oraz przy izolacjach. Obecnie, oprócz robót związanych z układaniem płyt dachowych, wykonywane są np. kolejne posadzki i tynki. Rozpoczęły się pierwsze prace przy elewacji budynku. Projekt uwzględnia sąsiedztwo zabytkowych kamienic. Stąd na elewacji zastosowane zostaną panele o chropowatej fakturze oraz tynk w kolorze ceglastym.

W nowej hali znajdzie się, m.in. boisko o powierzchni ok. 700 m kw., trybuna na ponad 120 widzów, siłownia, pomieszczenia do ćwiczeń. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rejewski i nie tylko

Wielowiekowa tradycja „Jedynki” przyniosła na przestrzeni czterech stuleci sporą liczbę absolwentów, w tym wielu wybitnych. Uczniami I LO byli, m.in., kryptolog i matematyk Marian Rejewski, znany filolog i filozof prof. Michał Paweł Markowski, reżyser Jerzy Hoffmann, czy lekarz chirurg Zygmunt Mackiewicz. Szkołę tę skończyli też znani politycy Radosław Sikorski i Paweł Olszewski.

- Uczęszczałem do klasy o profilu ekonomiczno-prawnym. Maturę zdawałem w 1998 roku - mówi poseł Paweł Olszewski. - Byłem dość krnąbrnym uczniem, więc często gościłem w gabinecie ówczesnego dyrektora szkoły Jana Szpary i to bynajmniej nie na kawie. Nauczyciele od nas dużo wymagali, ale to właśnie w tej szkole nawiązałem przyjaźnie, które przetrwały do dziś.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie