To będzie wielkie święto. 25 października bydgoskie I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi organizuje jubileuszowy zjazd z udziałem znanych absolwentów. Intensywne przygotowania do tego niecodziennego wydarzenia idą pełną parą.
- Atrakcji będzie sporo - zapowiada Mariola Mańkowska, dyrektor placówki. - Na dziedzińcu szkoły chcemy posadzić jubileuszowy dąb „Cyprian” i umieścić tam w ziemi kapsułę czasu. We współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką przygotowujemy też wystawę fotografii poświęconą historii naszej szkoły.
Zabytkowy tramwaj i wyjątkowy koncert
Jubileusz uświetni przemarsz uczestników zjazdu i uczniów „Jedynki” ulicami miasta.
- Przejdziemy z placu Wolności na ul. Jezuicką 1, bo tu wcześniej mieściła się siedziba naszej szkoły - mówi Mariola Mańkowska. - Ponadto w jednej ze szkolnych sal powstał okolicznościowy mural upamiętniający 400-lecie I LO. Rozmawialiśmy także z MZK i wynajmiemy zabytkowy tramwaj, który w dniu jubileuszu będzie kursował ul. Gdańską. Mieszkańcy będą mogli przejechać się nim za darmo, a nasza młodzież uatrakcyjni im przejazd przybliżając historię szkoły.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 9.30 mszą świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą koncelebrować będą, m.in. biskupi oraz księża absolwenci I LO. Potem w murach szkoły nie zabraknie spotkań po latach absolwentów.
- Wieczorem w Operze Nova odbędzie się wyjątkowy koncert, w którym wystąpią znani artyści, w tym utalentowani absolwenci naszej szkoły - mówi Mariola Mańkowska. - Nazwisk na razie nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki.
Nowa hala na jubileusz
Przy I LO powstaje też nowa hala sportowa. Prace budowlane trwają tu od poprzednich wakacji i są zaawansowane. Ratusz informuje, że ich zakończenie planowane jest jesienią br.
- Jeśli do 25 października inwestycja byłaby gotowa, mielibyśmy wspaniały prezent na 400-lecie szkoły - podkreśla Mariola Mańkowska. - Na ten obiekt czekamy już od wielu lat. Po rozebraniu starej sali gimnastycznej, która nie spełniała już nowych standardów, w ubiegłym roku szkolnym korzystaliśmy z uprzejmości Zawiszy, Torbydu na Babiej Wsi, basenu VIII LO, czy pomieszczeń klubu RTW LOTTO-Bydgostia.
Nowa hala zmienia się z dnia na dzień. - Całkowity koszt inwestycji to prawie 11 mln zł - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Dużym wyzwaniem na początku inwestycji był wysoki poziom wód gruntowych. Wymagało to realizacji dodatkowych prac zabezpieczających wykop oraz przy izolacjach. Obecnie, oprócz robót związanych z układaniem płyt dachowych, wykonywane są np. kolejne posadzki i tynki. Rozpoczęły się pierwsze prace przy elewacji budynku. Projekt uwzględnia sąsiedztwo zabytkowych kamienic. Stąd na elewacji zastosowane zostaną panele o chropowatej fakturze oraz tynk w kolorze ceglastym.
W nowej hali znajdzie się, m.in. boisko o powierzchni ok. 700 m kw., trybuna na ponad 120 widzów, siłownia, pomieszczenia do ćwiczeń. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Rejewski i nie tylko
Wielowiekowa tradycja „Jedynki” przyniosła na przestrzeni czterech stuleci sporą liczbę absolwentów, w tym wielu wybitnych. Uczniami I LO byli, m.in., kryptolog i matematyk Marian Rejewski, znany filolog i filozof prof. Michał Paweł Markowski, reżyser Jerzy Hoffmann, czy lekarz chirurg Zygmunt Mackiewicz. Szkołę tę skończyli też znani politycy Radosław Sikorski i Paweł Olszewski.
- Uczęszczałem do klasy o profilu ekonomiczno-prawnym. Maturę zdawałem w 1998 roku - mówi poseł Paweł Olszewski. - Byłem dość krnąbrnym uczniem, więc często gościłem w gabinecie ówczesnego dyrektora szkoły Jana Szpary i to bynajmniej nie na kawie. Nauczyciele od nas dużo wymagali, ale to właśnie w tej szkole nawiązałem przyjaźnie, które przetrwały do dziś.
