Finał konkursu niedawno odbył się w Warszawie. Uczestniczyły w nim, oprócz bydgoskiej bazyliki, parafie ze Słupi pod Kępnem, Zalesia Górnego, Łodzi, Bełchatowa, Zielonej Góry i Rzeszowa. To wspólnoty wyróżniające się w takich aktywnościach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność charytatywna, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy czy edukacja zdrowotna.
Bydgoska bazylika podejmuje sporo inicjatyw, które zostały zauważone i docenione. O wielu z nich wielokrotnie pisaliśmy. Wśród nich warto wymienić chociażby działania na rzecz osób potrzebujących. Codziennie od poniedziałku do piątku przed bazyliką wydawanych jest 200-300 ciepłych posiłków dla osób ubogich i bezdomnych z całej Bydgoszczy. Przy kościele działa również „Ogrzewalnia u Miecia”, gdzie w okresie jesienno-zimowym schronienie znajdują bezdomni.
W bydgoskiej bazylice działa aż 21 grup i wspólnot
- Ponad 3 miesiące temu przed świątynią stanął też pralkomat, docelowo zostanie umieszczony w powstającym właśnie socjalnym barze mlecznym "Dzięgielówka" - zaznacza ks. Sławomir Bar CM, proboszcz bydgoskiej bazyliki i zarazem superior Domu Zgromadzenia Misji. - Osoby ubogie otrzymują darmowe bony, dzięki którym mogą wyprać w pralkomacie swoją odzież. Pozostali mieszkańcy mogą korzystać z urządzenia za drobną opłatą. Miesięcznie wykonywanych jest tu 400 prań.
Ponadto Stowarzyszenie Miłosierdzia działające przy parafii pw. św. Wincentego a Paulo prowadzi Dom Interwencyjny przy ul. Nasypowej, w którym tymczasowe schronienie znajdują kobiety z dziećmi, głównie ofiary przemocy domowej. Parafianie z bydgoskiej bazyliki regularnie zbierają też plastikowe nakrętki, które wrzucają do wielkich serc umieszczonych przed świątynią. Za pieniądze pozyskane ze sprzedaży nakrętek niemal w stu procentach finansowane są media w Domu Interwencyjnym. Ponadto bazylika dostarcza także paczki żywnościowe do 600 rodzin z całej Bydgoszczy.
- Aktywności i inicjatyw podejmujemy bardzo dużo, długo by wyliczać. W naszej parafii działa prężnie aż 21 grup i wspólnot - mówi ks. Sławomir Bar. - Do konkursu "Aktywna Parafia" zgłosiliśmy się po raz pierwszy. Zgłoszenia dokonała nasza Rada Parafialna. Debiut wypadł wspaniale. Cieszymy się, że nasze działania zostały docenione.
Socjalny bar mleczny w bazylice coraz bliżej. Otwarcie jesienią
Jak informuje ks. Sławomir Bar, trwają intensywne prace remontowe w barze mlecznym "Dzięgielówka".
- Musimy tu jeszcze wykonać wentylację, obniżyć sufity, wymalować pomieszczenia - mówi ks. Sławomir Bar. - Cały czas zbieramy też fundusze na wyposażenie baru. Konieczny będzie zakup nie tylko stolików i krzeseł, ale też pieca konwekcyjnego do kuchni, kotłów do gotowania, mebli kuchennych czy zlewów. Szacuję, że koszt samego wyposażenia wyniesie ok. 300 tys. zł. Chcemy to zrobić własnymi siłami, czyli z pomocą parafian, naszego zgromadzenia i sponsorów. Początkowo liczyłem, że "Dzięgielówka zacznie działać już latem, ale teraz już wiemy, że najwcześniej będzie to jesień tego roku.
W 3. edycji Konkursu "Aktywna Parafia" zwyciężyła Parafia pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem, która otrzymała też specjalną nagrodę Dyrektora Caritas Polska. Drugie miejsce zajęła parafia pw. św. Huberta w Zalesiu Górnym, a trzecie parafia pw. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.
Podczas finału w Warszawie zorganizowano festyn. Parafie, które zakwalifikowały się do finału, prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni, specjały kulinarne i rywalizowały w zawodach sprawnościowych. O zwycięstwie zadecydowała największa liczba punktów zebranych podczas eliminacji do finału oraz prezentacji podczas finału i zawodów sprawnościowych.
Organizatorem Konkursu "Aktywna Parafia 2023" była Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowała Konferencja Episkopatu Polski.