https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy wojewodowie schodzą ze ścian do głębokiego podziemia [ZAMACH PORTRETOWY]

Grażyna Ostropolska
Na archiwalnym zdjęciu na tle własnych wizerunków w Urzędzie Wojewódzkim wojewodowie: Edmund Lehman, Bogdan Królewski, Stanisław Kubczak, Włodzisław Giziński i Wiesław Olszewski
Na archiwalnym zdjęciu na tle własnych wizerunków w Urzędzie Wojewódzkim wojewodowie: Edmund Lehman, Bogdan Królewski, Stanisław Kubczak, Włodzisław Giziński i Wiesław Olszewski Archiwum
Mikołaj Bogdanowicz usuwa zdjęcia poprzedników z sali portretowej i tworzy historię od nowa. - Oczyszczamy przestrzeń publiczną z symboli komunistycznych i totalitarnych - tak kujawsko-pomorscy włodarze tłumaczą akcję zamazywania historii.

Tydzień temu z sali portretowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zniknęły wizerunki kilkunastu bydgoskich wojewodów, a ich nazwiska wymazano ze strony internetowej urzędu.

- Wyrzucili Piotrowską, Tokarczuka, Olszewskiego, Gizińskiego - wymieniają jednym tchem urzędnicy i pytają: - Dlaczego? (Sami boją się o to spytać.)

- Zostawiliśmy w urzędzie portrety wojewodów kujawsko-pomorskich, począwszy od Józefa Rogackiego, bo wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił uporządkować pewne sprawy - tłumaczy rzecznik Jarosław Jakubowski i dodaje, że wśród tych, których wizerunki usunięto, byli czynni uczestnicy i...

twórcy reżimu komunistycznego

- Nie chcemy takich osób firmować w urzędzie, ani na naszej stronie w Internecie i poniekąd te nasze działania wpisują się w przygotowywaną ustawę, dekomunizującą nazewnictwo i oczyszczającą przestrzeń publiczną z symboli komunistycznych oraz totalitarnych - dodaje rzecznik Jarosław Jakubowski.

Jeszcze dalej idzie w słowach doradca wojewody Jacek Tarczewski: - Ja bym to wprost określił: zaczynamy nową galerię wojewodów od przedstawicieli Polski numerowanej, czyli III RP, bo między nią a II RP była przerwa i dla przedstawicieli tej Polski nienumerowanej i niepolskiego rządu, czyli niepolskich wojewodów nie ma tam miejsca - oświadcza Tarczewski. Na pytanie, czy nie jest to pochopna ocena ludzi, których nie znał, mówi: - Jesteśmy w tym punkcie historii, gdzie nie mówimy poprawnym językiem tylko

językiem prawdy

Obaj, doradca i rzecznik wojewody, twierdzą, że to przedstawiciele wielu gremiów, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej, przebywający w portretowej sali, zwracali im uwagę na niestosowność wywieszania wizerunków reżimowych wojewodów. - Mówimy o sferze symbolicznej, która w wymiarze społecznym jest bardzo ważna - zaznacza Jakubowski. Równie ważna jest dla nowych urzędników symbolika krzyży. - Pierwszy zawisł u pana rzecznika , kolejne u wojewody i wicewojewody, a ja mam Chrystusa z Rio na biurku - informuje Jacek Tarczewski. Z dumą opowiada o przeniesieniu ze ściany budynku do sali sesyjnej tablicy upamiętniającej wydarzenia bydgoskiego marca.

- A gdzie trafiły zdjęte z galerii portrety. Może...

do podziemia?

- pytamy. - Na pewno są gdzieś w urzędzie i kiedy komuś, np. dziennikarzom, potrzebny będzie jakiś portret, to będzie mógł go sfotografować - słyszymy.

Usunięty z sali urzędu poczet bydgoskich kilkunastu wojewodów z lat 1945-1998 to zbiór czarno-białych zdjęć, wykonanych na płótnie i starannie za kadencji wojewody Ewy Mes odnowionych. - Poszło na to parę tysięcy złotych, bo zdjęte na czas remontu portrety leżały w magazynie i niszczały - słyszymy w urzędzie. Pytamy tych, którzy byli wojewodami w wolnej Polsce (od 1990 r.), co o tym pisaniu bydgoskiej historii od nowa sądzą.

Antoni Tokarczuk, wojewoda w latach 1990-1992: - Jeśli ich zdaniem zasłużyłem na zdjęcie ze ściany i strony urzędu, bo byłem niepolskim wojewodą, to niech powiadomią o tym prezydenta Dudę, który zaprosił mnie do komitetu honorowego obchodów wydarzeń bydgoskich, i Jarosława Kaczyńskiego, bo byłem u jego boku w Porozumieniu Centrum” i z jego wskazania wojewodą. Byłem też w „Solidarności”, tej pierwszej, która też

nie była numerowana,

ale jedyna prawdziwa, a w wydawnictwie IPN złożyłem książkę „Mój czas. Flirty z historią”

Teresa Piotrowska (1998): - A czyim ja byłam wojewodą? Niemca? Myślę, że to była decyzja odgórna, bo w MSW, gdzie odchodzący minister zawieszał swój portrecik, też usunięto galerię. Może będzie teraz moda na wieszanie kalendarzy z wizerunkiem Jarosława Kaczyńskiego?

Włodzisław Giziński (1992-1993): - To jest żenujące, ale cieszę się, że w niezłym towarzystwie schodzę do podziemia.

Wiesław Olszewski (1993-1997): - Jednego jestem pewien: portretowa karuzela nie jest w stanie odkręcić historii.

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna
Czerwono jak tu czerwono.urząd wojewody nigdy nie uwolni się od komuny.szkoda ze pan wojewoda nie był konsekwentny i raz na zawsze nie skończył z epoka PRL w tej instytucji.zdjecie jest tragiczne ukazujące prawdziwą historię ze pomimo zmiany ustroju nadal rządzi czerwona zaraza.to jest chichot historii.szkoda pana wojewody.brawo za odwagę.
b
bartlomiej
Wyszło szydło z worka.
H
Henryk Adamczyk
Facet ma chyba kuku na muniu...
L
Lola
Zazdrość przez koleżankę przemawia, może koleżanka z WO :-)
P
Pola
ilość lat też nie jest jednoznaczna z ilością rozumu
P
Pola
Cała awantura powstała o niefortunne (potocznie) użytą nazwę III RP - nie chodziło o zapis z 1997 r. , lecz o rok 1989 - okres zasadniczych zmian politycznych.
K
Kruk
Dołączam do zenka.
c
cezar
polaczkowy isis w natarciu=amen
P
Polak
ŻENADA !
q
qas
musisz mieć problemy z własną osobowością drogi Lechu, skoro byłaś zaskoczona...
E
Emi
Jeśli dobrze pamiętam z historii to Stalin też kazał wymazywać wizerunki rożnych osób ze zdjęć. A poza tym to zgodnie z psychologią działanie wyparcia jest oznaką niepewności i kompleksów.
Ogólnie żałosne postępowanie. A może psychiatra by coś poradził?
d
do Jan2
spadaj na swoje forum wieśniaku z Silna pod wsią toruń! tam sobie powymieniasz poglądy czy lepiej się chodzi po polu w kaloszach z wystającą słomą czy w sandałach ze skarpetkami...
L
Lech
Byłam zaskoczona, że żaden z indagowanych wojewodów nie odpowiedział, np. "- Dla mnie to naprawdę nie ma znaczenia". Przemawiała przez nich próżność.
m
mama
Po co to komu! historia jest, jaka jest!
Zobaczymy czy nowy kurator oświaty zadba, o to by jego wizytatorzy wokńcu pracowali w urzędzie, a nie zdalnie z domu!!!! też bym chciała tak pracować!
n
nicdoaćnicująć
Kto nieszanuje przeszłości, ten teraz i w przyszłości nie będzie szanowany.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski