Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski z niewiadomymi

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Łukasz Schreiber, Marek Gralik i Stanisław Grodzicki, radni PiS, wytykają ratuszowi fatalne przygotowanie programu budżetu obywatelskiego
Łukasz Schreiber, Marek Gralik i Stanisław Grodzicki, radni PiS, wytykają ratuszowi fatalne przygotowanie programu budżetu obywatelskiego Tomasz Czachorowski
Ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego (Programu 5/6). Czy wakacje przeszkodzą w zgłoszeniu dobrze przygotowanych wniosków do programu?

[break]
We wtorek na zwołanej przy placu Kościuszki (jest tam siłownia zbudowana w ramach budżetu obywatelskiego) konferencji radny Łukasz Schreiber zwrócił uwagę na to, że wyjątkowo niefortunnie wybrano termin zgłaszania wniosków do Programu 5/6. - Politycy mają wolne, radni mają wolne i mieszkańcy mają wolne. A zgłoszenia są przyjmowane tylko do 7 sierpnia. To samo dotyczy pracy radnych osiedlowych, którzy - warto to podkreślić - pełnią swoje funkcje społecznie. Oni mają przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia skupić się na projektach i je zaopiniować - wskazuje Łukasz Schreiber.

Wydaje się jednak, że mieszkańcy, organizacje pozarządowe, jak i rady osiedli są dobrze przygotowane do programu i mają projekty, które czekały tylko na możliwość zgłoszenia. Tak jest chociażby w Fordonie.

- Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu nie może przepuścić okazji i złoży swoją propozycję do wykorzystania 235 tys. zł dostępnych w ramach obszaru działalności Rady Osiedla Stary Fordon - piszą członkowie stowarzyszenia. - Chcemy wykorzystać pieniądze na zbudowanie ścieżki dla rolkarzy, rowerzystów i oczywiście spacerowiczów. Trakt według naszego pomysłu przebiegałby od początku wału aż do oczyszczalni ścieków (ok. 2,5 km). Planujemy, żeby na trasie zostało zamontowane oświetlenie oraz ławeczki. W miarę możliwości finansowych - również kamery monitoringu. Jest to jednak tylko jeden z odcinków trasy, którą chcemy zbudować w ramach obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Naszym celem jest, żeby za kilka lat trasa złączyła cały Fordon - dodają przedstawiciele stowarzyszenia którzy liczą, że pomysł podchwycą inne fordońskie rady, dzięki czemu można by pozyskać niemal milion złotych (to kwota do wykorzystania na cały Fordon).

Rada Osiedla Osowa Góra zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich uwag i projektów. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Część mieszkańców chce stworzenia stacji Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, inni liczą na stworzenie parku i rewitalizację terenów zielonych na dolnym tarasie osiedla.
Co planują inne rady? - Chcemy kontynuować pewne rzeczy, które już zaczęto na osiedlu, między innymi przebiegającą osiedlami likwidację barier architektonicznych, a także zadrzewianie i zakrzewianie osiedli - mówi z kolei Krzysztof Lipiński z osiedlowej rady Wyżyn. - Boję się jednak, że znowu zostaną zgłoszone jakieś pomysły science fiction i rozbije to nasze plany. Mieliśmy do realizacji 13 pomysłów, wszystkie zgłoszone przez mieszkańców, wszystkie mieściły się w budżecie. Aż ktoś zgłosił pomysł budowy siłowni na wolnym powietrzu - 150 metrów od już istniejącej. I ten projekt wygrał i ma być realizowany - to bez sensu - uważa radny. Dodaje, że jego rada oficjalnie nie dostała informacji o rozpoczęciu programu i jego zasadach.

Totalny brak informacji potwierdza Bogusław Deja, przewodniczący Rady Osiedla Szwederowo. - Żadna informacja do nas nie wpłynęła, o sprawie wiem z radia. Dla mnie to lekceważenie radnych osiedlowych. Co z tego, że mamy pomysł na rewitalizację łaźni na Szwederowie, skoro potem nasze pomysły i tak są odgórnie zmieniane. W zeszłym roku nie opiniowaliśmy projektów, nie wiem, czy w tym nie zrobimy podobnie - stwierdza przewodniczący.

Radni PiS podkreślają również, że bydgoski budżet obywatelski jest niedoinwestowany, a sposób podziału pieniędzy (pięć milionów złotych do rozdysponowania w sześciu okręgach wyborczych) jest niesprawiedliwy. - Podział pieniędzy oparty jest o parytet ludnościowy. Oznacza to, że najwięcej dostanie Śródmieście, a osiedle Łęgnowo-Wieś otrzyma 12 tysięcy złotych. Co można za to zbudować?! - dziwi się Łukasz Schreiber.

Prawdopodobnie część wniosków może dotyczyć modernizacji dróg gruntowych. To jednak drogie projekty i nie znajdą raczej finansowania w tym programie. Radni chcą jednak, by zapisano w budżecie 35 milionów złotych na ich remont.
My nadal czekamy na zgłoszenia tych dróg, które Państwa zdaniem najpilniej potrzebują interwencji (telefon dyżurny 52 322 26 14).

***
Radni zaproszeni
28 lipca (wtorek, godzina 17.00) zbierze się w ratuszu Komisja Samorządności i Statutowo-Organizacyjna. - Zaprosiliśmy wszystkich przewodniczących rad osiedli oraz pana prezydenta Rafała Bruskiego, by wyjaśnić zasady funkcjonowania i zgłaszania wniosków do budżetu obywatelskiego - zapowiada jej przewodniczący Łukasz Schreiber.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!