
Obecnie na odcinku Szubin Północ - Bydgoszcz Błonie trwają prace budowlane, które prowadzi konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia i Mirbud. Długość budowanego odcinka wynosi 9,7 km. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2021 roku.

Na pozostałych dwóch odcinkach (Bydgoszcz Północ - Świecie Południe oraz Świecie Południe - Nowe Marzy) trwają jeszcze prace projektowe i optymalizacyjne. Wykonawcy zaczynają już jednak wchodzić na place budowy, zabezpieczają istniejące, wykonane jeszcze w czasie poprzedniego kontraktu elementy infrastruktury oraz przygotowują się do zmian w tymczasowej organizacji ruchu.

Przypomnijmy, pod koniec 2019 roku do użytku zostały oddane dwa odcinki drogi ekspresowej S5: od granicy z województwem wielkopolskim do węzła Żnin Północ oraz między węzłami Bydgoszcz Opławiec i Bydgoszcz Północ.

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz pośrednio Gdańsk.