Można je zobaczyć na Szwederowie i na Wyżynach. Odstraszają swoim wyglądem, a potencjalni kupcy boją się, że o ziemię, na której są postawione, może upomnieć się miasto.
<!** Image 2 align=right alt="Image 133105" sub="W miejscu szpecących blaszaków, takich jak te przy skrzyżowaniu ulic Kamiennej i Kasztanowej, miasto mogłoby postawić pawilony garażowe. Na pewno wyglądałyby estetyczniej i zajmowałyby mniejszą powierzchnię Fot. Tadeusz Pawłowski">- Właściciele blaszaków przy ulicy Kamiennej mają jedynie zezwolenia na czasowe zajmowanie gruntów - mówi Ryszard Strzelecki, przewodniczący Rady Osiedla Leśnego. Do ADM-ów na razie nie dotarły informacje o planowanych inwestycjach w tym miejscu.
Terenów wykorzystywanych pod takie obiekty jest w naszym mieście bardzo dużo. - Mamy około trzech tysięcy dzierżawców. Zazwyczaj umowa zakłada dzierżawę do trzech lat. Jeżeli w ciągu tego czasu miasto nie zadecyduje, żeby teren zagospodarować pod inwestycję, to umowę można przedłużyć - wyjaśnia Beata Cybulska-Kulawik z Wydziału Mienia i Geodezji Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Brak garaży odczuwają szczególnie mieszkańcy starszych dzielnic, gdzie tego typu obiekty nie zostały przewidziane w planach. Wtedy często ludzie wpadają na pomysł, aby wydzierżawić kawałek ziemi i samemu postawić garaże. Wiadomo, im taniej - tym lepiej, co nie znaczy ładniej.
<!** reklama>Dużo lepszym rozwiązaniem, ale wiążącym się również z większymi kosztami, byłaby budowa piętrowych garaży. Zaoszczędzony teren mógłby zostać przeznaczony na inwestycje. Jednak budowa obiektów stałych na terenach dzierżawionych wiąże się z poważniejszymi stratami w przypadku, gdy miasto nie przedłuży z nami umowy. - W sytuacji gdy pojawi się konieczność inwestycji na danym terenie dzierżawca musi się liczyć z tym, że utraci zabudowania, które postawił na tym terenie. Żadna rekompensata nie jest przy tym wypłacana - mówi Beata Cybulska-Kulawik.
Podobnie sytuacja wygląda z terenami dzierżawionymi pod ogródki działkowe. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że utracimy naszą altanę czy rośliny, które zasadziliśmy i pielęgnowaliśmy przez lata.
Warto wiedzieć
Poza dzierżawą istnieje inny sposób na korzystanie z gruntów miasta lub gminy
- Użytkowanie wieczyste to oddanie w użytkowanie gruntów na czas od 40 do 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach miasta. Pierwsza jednorazowa opłata to 15-25 proc. ceny nieruchomości, natomiast raz w roku zapłacimy 0,3-3 proc. ceny nieruchomości.