https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bromberg-Ost był filią fabryki śmierci

Krzysztof Błażejewski
Na wpół rozebrany barak, wystające z ziemi fundamenty, podwójne ogrodzenie z kolczastego drutu.

Na wpół rozebrany barak, wystające z ziemi fundamenty, podwójne ogrodzenie z kolczastego drutu.

Niewielki plac na narożniku obecnych ulic Kamiennej i Fabrycznej niewiele zmienił swój wygląd od końca II wojny. Od dni, kiedy funkcjonował tu Konzentrationslager Bromberg-Ost.

<!** reklama left>W 1944 roku Niemcy masowo zaczęli tworzyć podobozy Stutthofu (brakowało miejsc w komorach gazowych) i wysyłać do nich kobiety - więźniarki do pracy. Rozkaz utworzenia podobozu Bromberg-Ost wydał 12 września 1944 roku komendant Stutthofu, Paul Hoppe, a następnego dnia trafiły tam już pierwsze więźniarki. Było ich dokładnie 300. Dozór nad więźniarkami sprawowało siedem nadzorczyń z SS.

Dwie nadzorczynie z Bromberg-Ost, które wróciły w styczniu 1945 roku do Stutthofu i wpadły potem w ręce Polaków, sądzone były w Gdańsku. Zarówno Eva Paradies jak i Gerda Steinhoff skazane zostały na karę śmierci. Wyroki wykonano w roku 1946 przez powieszenie.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mm
Jestem w 5 pokoleniu Bydgoszczaninem. Z opowiadań babci i prababci wiem, że w Bydgoszczy były 3 podobozy. Jeden przy Kamiennej, jeden przy fabryce amunicji- baraki stały od strony Łęgnowa, i jeszcze jeden związany z obsługą ładunków kolejowych, ale tu lokalizacji nie znam. Może warto by o wszystkich pamiętać?
a
aaa
Dzisiaj teren należy do wojska dlaczego nikt nie potrafi upamiętnić tego miejsca. To wstyd dla Bydgoszczy i Wojska, które użytkuje dzisiaj ten teren
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski