Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bramy Ogrodu Botanicznego UKW już otwarte. Wiosna rozgościła się tu na dobre

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wideo
od 7 lat
Kwitnące magnolie, zawilce czy szafirki oraz wiele innych roślin można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UKW. W tym roku został on udostępniony spacerowiczom szybciej niż zwykle. W miniony weekend to miejsce odwiedziły tłumy.

"Botanik" jest w pełnym rozkwicie. Ogród po rewitalizacji przeszedł totalną metamorfozę i cieszy oczy mieszkańców spragnionych wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

- Rewitalizacja trwała od kwietnia 2021 r., całość prac zakończyła się z końcem ubiegłego roku - informuje dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Biologicznych ds. Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zwykle otwieraliśmy go w maju, ale w tym roku wiosna przyszła znacznie szybciej. Pierwsze rośliny kwitły już w lutym, dlatego władze uczelni zdecydowały, że udostępnimy go mieszkańcom 2 kwietnia, i tak też się stało.

Zmiany, jakie zaszły w Ogrodzie są duże. Przede wszystkim wyremontowane zostały budynki znajdujące się na terenie "Botanika".

Nowy pomost nad stawem, podświetlana fontanna i nie tylko

- Powstał budynek o charakterze dydaktyczno-kulturalnym - z dużą salą, gdzie można prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Są tu też pomieszczenia socjalne oraz do przechowywania narzędzi ogrodniczych i roślin na zimę. W pobliżu tego budynku ustawiona została wiata zielonej szkoły. Będzie tu można organizować warsztaty na świeżym powietrzu.

Wyremontowano też domek nad stawem. Oprócz zaplecza biurowego, znajduje się tu niewielka salka edukacyjna na 10 osób. Przy budynku ustawiono również małą wiatę.

W Ogrodzie zobaczyć można nowy pomost, który powstał nad stawem.

- Ponadto zainstalowano podświetlaną fontannę - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Oświetlenie zyskały także: tunel, zegar słoneczny oraz "Cztery Pory Roku". Ogród wyposażono w monitoring. Wcześniej nie mieliśmy tu kamer.

Ponadto wymienione zostały elementy ogrodzenia, np. brama od strony placu Weyssenhoffa. W planach jest również wymiana bramy od strony ul. Niemcewicza. To wejście główne do Ogrodu.

Pogoda zachęca do spacerów i odwiedzenia Ogrodu Botanicznego UKW

Na tym nie koniec. Osoby, które zajrzą do "Botanika", zobaczą w nim nowe tablice edukacyjne.

- Mamy tu dwie ścieżki edukacyjne. Jedna nosi nazwę "Polskie drzewa leśne", druga - "Pomniki przyrody", bo trzeba wiedzieć, że w naszym Ogrodzie jest ich aż 10 - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Najokazalszym pomnikiem przyrody jest dąb burgundzki w odmianie wąskolistnej. Poza tym mamy np. dąb szypułkowy, gruszę polną, kasztanowca zwyczajnego czy kłęk amerykański. W przygotowaniu jest trzecia ścieżka "Tajemnice ogrodu". Wkrótce zacznie się jej montaż.

Co ważne, teksty i grafika tablic są dostosowane do potrzeb osób słabowidzących. Współpracują z uczelnianą aplikacją "Giermek".

- Na tablicach są kody QR. Po ściągnięciu aplikacji, wystarczy zeskanować kod i można odsłuchać informacje znajdujące się na tablicach - wyjaśnia dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni.

Tymczasem w Ogrodzie Botanicznym UKW wiosna rozgościła się na dobre.

- Kwitną magnolie, porzeczki, jabłoń kwiecista, wiśnie piłkowane, wiśnia ptasia, judaszowiec, akebia pięciolistkowa, tulipany, barwinki, szafirki, zawilce, pierwiosnki i wiele innych roślin - mówi dr hab. Barbara Waldon-Rudzionek, prof. uczelni. - Pogoda zachęca do spacerów, więc zapraszamy. W weekend 6-7 kwietnia nasz Ogród odwiedziły tłumy mieszkańców.

"Botanik" od poniedziałku do piątku otwarty jest w godz. 8-18, a w soboty i niedziele w godz. 10-18. Czynne są dwa wejścia: główne - od strony ul. Niemcewicza oraz furtka od strony kampusu UKW.

W 2030 roku Ogród Botaniczny UKW obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. Jego początki sięgają 1930 r. Przez lata funkcjonował pod różnymi nazwami. Początkowo, od 1930 do 1946 r. działał jako ogród szkolny. Następnie jako Miejski Ogród Botaniczny (lata 1946-1951) i Ogród Botaniczny Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (lata 1951-1977). Potem w latach 1977-1999 był pod zarządem Zieleni Miejskiej jako park miejski. W 1999 r. został przejęty przez bydgoską uczelnię, czyli obecny UKW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera