Sylwetki wszystkich 267 papieży – od św. Piotra do Leona XIV. Wielki Poczet Papieży to specjalny dodatek, który jest dołączony w poniedziałek 12 maja do papierowego wydania naszej gazety - zapraszamy do punktów sprzedaży.
- Myślę, że szybko odkryjemy tajemnicę wybranego przez niego imienia, kiedy będzie nauczał i kierował do nas swoje przesłanie – zaznaczył biskup, odnosząc się do historycznego wyboru imienia Leon XIV.
Nowy papież urodził się 14 września 1955 roku w Chicago, jako syn Louisa Mariusa Prevosta – Francuza z włoskimi korzeniami – i Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha. Jego biografia ukazuje wielokulturowe korzenie oraz duchową formację, która miała wpływ na jego kapłańską drogę.
Szczególne wrażenie na biskupie wywarły pierwsze słowa, jakie papież skierował do wiernych tuż po wyborze. - Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry - powiedział Leon XIV.
Zdaniem Biskupa Włodarczyka, te słowa „nacechowane są życzliwym ujęciem, emocjonalnym otwarciem rąk oraz serca w przynoszeniu pokoju od Zmartwychwstałego Chrystusa”. To pokój – dodał – „nie taki, jaki proponuje świat, ale pełen nadziei i bezpieczeństwa”.
W swoim słowie biskup wyraził przekonanie, że pontyfikat Leona XIV będzie kontynuacją nauczania papieża Franciszka. Wskazał na „troskę o Kościół misyjny, który wychodzi, idzie, głosi fundament naszej wiary, gdzie w centrum znajduje się Osoba Chrystusa”, a także na „jakże ważną synodalność – czyli słuchanie Ducha Świętego oraz siebie nawzajem”.
Na zakończenie swojego przesłania Biskup Włodarczyk wezwał wiernych diecezji bydgoskiej do modlitwy w intencji nowego papieża. Prosił, by podczas wczorajszej Mszy Świętej wierni pamiętali o Leonie XIV, modląc się słowami: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo oraz św. Augustynie – módl się za nami.
- Mamy papieża – i jako Kościół Bydgoski chcemy za niego dziękować Panu Bogu, będąc w jedności z głową Kościoła Rzymskokatolickiego - podkreślił biskup.
