
Mimo korzystnej sytuacji na rynku pracy niektóre osoby mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Na trudności napotykają przedstawiciele zawodów nadwyżkowych, w których przypadku liczba osób chętnych do pracy przewyższa liczbę dostępnych wakatów. Na szczęście przeglądanie ofert pracy w internecie to tylko jeden z wielu sposobów na poszukiwanie pracy. Sprawdź, gdzie uzyskasz bezpłatną pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Agencje zatrudnienia
Agencje zatrudnienia to prywatne firmy, które zajmują się pośrednictwem pracy, w tym pracy tymczasowej i pracy za granicą u zagranicznych pracodawców, oferują poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne.
Warto zaznaczyć, że pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z opłaceniem agencji zatrudnienia. Pozostają one po stronie pracodawcy. Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, musi posiadać odpowiednią licencję. Aby mieć pewność, że interesujące cię firma działa legalnie, sprawdź, czy znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia na stronie internetowej KRAZ.

Instytucje szkoleniowe
Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, warto brać udział w szkoleniach pozwalających zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Udział w takim szkoleniu może być bezpłatny lub dofinansowany ze środków unijnych. Również pracodawcy mają możliwość pozyskać środki na edukację swoich pracowników, np. na sfinansowanie kształcenia ustawicznego.
Informacje na temat bezpłatnych i dofinansowanych szkoleń znajdziesz w internecie.

Instytucje dialogu społecznego, np. związki zawodowe
Do tej grupy zalicza się instytucje i organizacje, które zajmują się problematyką rynku pracy: związki zawodowe, organizacje zrzeszające pracodawców i bezrobotnych, a także organizacje pozarządowe, które współpracują z publicznymi służbami zatrudnienia i Ochotniczymi Hufcami Pracy.
Przykładem instytucji dialogu społecznego mogą być: Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Konfederacja Lewiatan oraz Stowarzyszenie Wspierania Osób Bezrobotnych Praca.