Związek piłki nożnej w Anglii zakazuje główkowania
Co ciekawe zakaz "główkowania" w Anglii obowiązuje tylko treningów. FA nie zabrania zagrań głową w czasie meczów, gdyż... do takich sytuacji w trakcie dziecięcych rozgrywek dochodzi bardzo rzadko.
Angielski związek piłki nożnej zakazał zagrań głową
Football Association zalecił trenerom starszych piłkarzy - do 16 roku życia - by ćwiczenia zagrania głową nie pojawiały się w czasie treningów i zaleca ich traktowanie jako mało istotnego elementu treningu.
to może cię zainteresować
Football Association - nawet pełnoletni nie powinni uderzać piłki głową
Związek piłki nożej w Anglii sugeruje, by pełnoletni zawodnicy ograniczali liczbę uderzeń głową do minimum podczas treningów. Swoją Decyzję FA uzasadnia wynikami dziesiątek badań, które wskazują, że każde uderzenie piłki głową prowadzi do mikrourazów. W efekcie tego, piłkarze są ponad trzykrotnie bardziej narażeni na śmierć w wyniku urazów i uszkodzeń mózgów - czytamy w serwisie dadhero.pl, który udostępnił tę informację.
Czy wiesz, że regulaminowa piłka do piłki nożnej waży 410-450 g. Wewnątrz panuje ciśnienie od 0,6-1,1 atmosfery (60795-111457Pa) i osiąga prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Uderzenie taką piłka może prowadzić do wstrząsu mózgu.
Mówiłem, mówiłem, aż przestałem mówić...TOP 15 najlepszych t...
W innych krajach tez nie będzie można odbijać piłki głową?
Zalecenia angielskiego związku piłki nożnej nie są obowiązkowe - to działacze klubowi i trenerzy mają decydować, czy będą się do nich stosować. Zmiany jednak wydają się nieuniknione, bowiem nie tylko takie zalecenia wydane były w Anglii. Także związki piłkarskie w innych krajach pracowały wraz z UEFA (Unia Europejskich Federacji Piłkarskich) nad wprowadzeniem zakazu odbijania piłki głową przez dzieci.
Szef The Football Association mówił o zmianach w telewizji Sky Sport
Mark Bullingham, szef angielskiego związku piłki nożnej, argumentował na wizji, że nowe zasady mają przekonać trenerów i nauczycieli, by ci zmodyfikowali swoje programy trenerskie i wyeliminowali ćwiczenia zagrań piłki głową tak, by nie odbierać dzieciom frajdy z gry w piłkę nożną.
Główkowanie uszkadza mózg. Wyniki nie pozostawiają złudzeń
Neurolodzy z Albert Einstein College of Medicine w USA na łamach publikacji „Frontiers in Neurology” udowodnili, że uderzanie piłki głową może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania mózgu piłkarzy. Wyniki badań przytacza m.in. Radio Zet. W informacji czytamy, że radiolog i neurolog, dr Michael Lipton, przebadał 308 zawodników w wieku od 18 do 55 lat, którzy amatorsko grają w piłkę nożną. Uczestnicy badania wypełniali specjalne kwestionariusze, które zawierały informacje dotyczące m.in. niezamierzonych uderzeń piłki głową oraz celowego „główkowania”. Naukowcy poddali testom grupę badanych piłkarzy i okazało się, że osoby, które najczęściej uderzały piłkę głową (co najmniej 20 razy w tygodniu), osiągały najgorsze wyniki w testach pamięciowych, miały najsłabszą zdolność uczenia się i kiepską sprawność psychomotoryczną.
Zdaniem dra Michaela Liptona, częste uderzanie piłki głową może spowodować trwałe upośledzenie zdolności umysłowych.
Piękne Ring Girls FAME MMA [zdjęcia]
Szkoci potwierdzają - główkowanie szkodzi!
Również szkoccy naukowcy w swoich testach doszli do podobnych wyników. Naukowcy ze Szkocji twierdzą, że piłkarze mają 67 proc. gorsze wyniki w testach pamięciowych po rutynowych treningach zagrań głową. Rezultaty te wracały do normy po upływie doby, ale konsekwencje główkowania są długofalowe i z czasem u piłkarzy pojawiają się zaburzenia pamięci.
