
Ile wynosi świadczenie dla służb?
Z założenia świadczenie ma wynosić 5 procent należnego uposażenia zasadniczego, licząc od momentu przepracowania 15 lat służby. Z każdym kolejnym rozpoczętym rokiem kwota ta wzrastać będzie o 1 punkt procentowy, maksymalnie osiągając 15 procent po 25 latach służby. Co wtedy?
Zobacz także:
Tak ocalisz swoje oszczędności!

Co po 25. latach służby?
Gdy funkcjonariusz lub żołnierz będzie miał za sobą 25 lat służby, będzie otrzymywać świadczenie w wysokości 15 procent należnego uposażenia zasadniczego. Co więcej, będzie ono pobierane niezależnie od innych świadczeń i dodatków, również niezależnie od wspomnianego wcześniej świadczenia emerytalnego.
Zobacz także:
Tak ocalisz swoje oszczędności!

Kiedy świadczenie będzie wliczone do podstawy wymiaru emerytury?
Dla funkcjonariuszy kluczowe będzie osiągnięcie 32 lat wysługi. W takiej sytuacji świadczenie za długoletnią służbę będzie wliczane również do podstawy wymiaru emerytury. Jeśli projekt przejdzie pozostałe części procesu legislacyjnego, powinien obowiązywać ze skutkiem od 1 marca 2023 roku.
Zobacz także:
Tak ocalisz swoje oszczędności!

Co jeszcze zmieniło się w przepisach dla służb?
Wśród dodatkowych zmian warto wspomnieć o tym, że Służba Ochrony Państwa będzie miała podniesione łączne wysokości dodatku specjalnego oraz dot. szczególnych kwalifikacji z poziomu 75 do 80 procent. Z kolei u Straży Marszałkowskiej górna granica za szczególne kwalifikacje lub warunki pracy wzrośnie z 20 do 30 procent.
Zobacz także:
Tak ocalisz swoje oszczędności!