Na konferencji w Młynach Rothera przedstawiono plan najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które czekają w tym roku. Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że młyny zostały nagrodzone przez Polską Organizację Turystyczną i otrzymały w 2023 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego. A to zobowiązuje.
Co zatem będzie się działo w Młynach w tym roku?
Nie brakuje przede wszystkim cyklicznych inicjatyw. Część z nich jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w poprzednim roku, część jest nowością. W grupie tych pierwszych mieści się „Myślowisko miejskie”, czyli filozoficzne spotkania pełne rozważań. Najbliższe odbędzie się już w środę, 17 kwietnia.
- Cyklicznie odbywa się także „Młyński rozmownik”, czyli konwersacje językowe w Nowym Miejscu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 kwietnia. Wśród inicjatyw obywających się regularnie wymienić można także „Slam filozoficzny”, turniej poetycki - mówi Anna Czarnecka, kierowniczka działu komunikacji w Młynach Rothera.
Najbliższy odbędzie się 5 kwietnia.
Do 9 kwietnia można oglądać można wystawę prac Moniki Szczygieł, a jednocześnie trwa open call, czyli nabór na kolejną wystawę. Nabór jest otwarty do 17 kwietnia. Instytucja w tym roku zaprasza także na cykl „Docs Against Gravity w Młynach”, czyli projekcje filmów dokumentalnych. Najbliższy seans odbędzie się 11 kwietnia.
– W Młynach Rothera skupiamy się na trzech kierunkach działania. Pierwszy to praca z lokalną tożsamością, tworzenie wspólnoty. Zależy nam na wspólnocie otwartej, obywatelskiej - mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera. - Z tym wiąże się drugi kierunek, wzmacnianie sprawczości, poczucia wpływu. Dawanie narzędzi zmiany rzeczywistości. Żeby mieć wpływ na świat, trzeba go rozumieć. To trzeci kierunek, w którym pomagamy zrozumieć. Jak skomplikowana i różnorodna jest rzeczywistość. Pokazujemy co nauka mówi nam o świecie i jak, dzięki nauce, kształtujemy go poprzez technologie.
We wspomnianym Nowym Miejscu, czyli kawiarni i przestrzeni wydarzeń w Spichrzu Zbożowym Młynów odbywają się nie tylko wystawy czasowe czy spotkania, np. w ramach wspomnianego już „Młyńskiego rozmownika”, ale także warsztaty kulinarne.
Najbliższe wydarzenie będzie kulinarną podróż pełną gruzińskich aromatów. To 6 kwietnia.
Od 10 kwietnia do 4 maja w Nowym Miejscu będzie eksponowana także wystawa prac Maryny Siliakovej, prezentującej wydruki kolaży analogowych, w których wycinki ze starych czasopism są łączone z ręcznie malowanymi teksturami papieru akrylowego.
Do końca marca w Młynach można odkrywać retrospektywną instalację audiowizualną „Co słychać w Mózgu?” (z okazji urodzin bydgoskiego klubu) oraz instalację wizualną „Make art not war”. Do 9 kwietnia w Nowym Miejscu eksponowana jest miniwystawa czasowa prac Moniki Szczygieł, a do 26 kwietnia w Młynach można zasłuchać się w instalacji dźwiękowej „Meandry”.
W sobotę, 6 kwietnia z kolei, Młyny zapraszają na koncert „Zemiter”, czyli muzyczną ucztę w wykonaniu Marcina Dymitera, autora Meandrów, z Hubertem Zemlerem, perkusistą i kompozytorem.
Rok 2024 w Młynach będzie też czasem imprez plenerowych. W dniach 10-12 maja Młyny zaproszą na festiwal „Mennica 10 art – sztuka wpisana w miasto”. Będzie to minifestiwal sztuki ulicznej z profesjonalną ofertą artystyczną skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat. W programie nie zabraknie street artu oraz różnych form ekspresji twórczej m.in. tanecznej, teatralnej, muzycznej i plastycznej. W tym odbędą się warsztaty tworzenia murali.
Ostatniego dnia maja i pierwszego dnia czerwca Młyny, tradycyjnie już, zaproszą na Dzień Sąsiadki i Sąsiada, a w ramach niego odbędzie się m.in. spektakl impro „A słyszała pani? Czyli osiedlowy monitoring okienny” Klubu Sąsiedzkiego, wykład „O dobrym i złym sąsiedztwie” językoznawcy, prof. Andrzeja Dyszaka, warsztaty „Wielo(od)nożni sąsiedzi – robale dla poczatkujących”.
W czerwcu Młyny zapraszają na wydarzenia w ramach festiwalu „Początek sezonu”, który organizują wspólnie z MCK w Bydgoszczy i Fundacją Miejsce Uwagi. Wakacyjna propozycja w młyńskim kalendarzu to „Młyny na lato”, czyli cykl twórczych aktywności dla dzieci i młodzieży spędzających czas w mieście podczas wakacji.
Nowa restauracja Monka Młyny Rothera
W tym roku Młyny kontynuują także zapoczątkowany w grudniu 2023 roku cykl spotkań „Młodzieżowi Liderzy”, w ramach których zapraszają na warsztaty samorządy uczniowskie bydgoskich szkół ponadpodstawowych.
Do trzech obecnie działających lokali gastronomicznych w Młynach dołączy kolejna. Będzie to restauracja Pawła Tatary, Monka Młyny Rothera. Ma zostać otwarta w czerwcu.
- To miejsce wpisuje się w specyfikę i historię młynów. Będą tam akcenty nawiązujące bezpośrednio do industrialnej przeszłości - mówi Paweł Tatara, właściciel restauracji. - To na przykład elementy przypominające kamienie młyńskie, które wykorzystamy przy barze. Dużym wyzwaniem dla nas było zaadaptowanie lokalu, w którym znajdują się charakterystyczne belkowania, skosy, było to trudne, ale te przeszkody pokonaliśmy.
Znakiem rozpoznawczym będzie piec ceramiczny, służący do wypieku potraw mącznych. Lokal będzie miał dwie kondygnacje.
