W gęstych mgłach, a takie dominowały w ostatnich dniach na Kujawach i Pomorzu, szczególnie ciekawie prezentują się pajęcze sieci – rozpinane czy to na drzewach iglastych czy też tuż nad runem leśnym.
Gdy mgły gęstnieją w pajęczyny łapią się nie muchy i inne aktywne jeszcze owady, ale kropelki wody. Tak tworzą się pajęcze korale. Są piękne i takie ulotne… Gdy przez mgły przebije się słońce, w oczach znikają.
Jesienią pająki rozpościerają swoje sidła w okresie wyżowej aury, babiego lata, bo właśnie wtedy mają szansę na ostatni w sezonie sukces – jest stosunkowo ciepło i owady stają się aktywne, toteż częściej wpadają w pułapkę.
Mgły ustępują słońcu
Niestety temperatura w naszym regionie zaczyna już spadać, a i mgły ustępują częstszym przebłyskom słońca. To oznacza koniec pajęczych popisów, a zwłaszcza podziwiania przez nas kropel wody zawieszonych niczym korale w pajęczynach.
To też może Cię zainteresować
Na najbliższe dni synoptycy przewidują maksymalną temperaturę 11 - 12 stopni Celsjusza. W piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę popada. Deszcz ma się także pojawić w sobotę rano i wczesnym popołudniem.
