Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baraki przy ul. Stromej stanęły w ogniu a strażacy szukali dostępu do wody! [Kalendarium bydgoskie, 12 czerwca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
12 czerwca 1985 roku wieczorem spaliły się magazyny Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego przy ul. Stromej. Podczas akcji gaszenia wodę trzeba było ciągnąć wężami aż z pl. Poznańskiego. Drewniane baraki spaliły się w całości.
12 czerwca 1985 roku wieczorem spaliły się magazyny Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego przy ul. Stromej. Podczas akcji gaszenia wodę trzeba było ciągnąć wężami aż z pl. Poznańskiego. Drewniane baraki spaliły się w całości. Fot. Karolina Misztal, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze wydarzyło się w Bydgoszczy 12 czerwca.

12 czerwca 1734 roku przedstawieniem teatralnym uczniowie bydgoskiego kolegium jezuickiego wraz z nauczycielami witali przejeżdżającego przez nasze miasto króla Stanisława Leszczyńskiego.

12 czerwca 1805 roku toruński drukarz Grűnauer zlikwidował swoją drukarnię w Toruniu i założył w Bydgoszczy pierwszą w tym mieście drukarnię przy ulicy Poznańskiej.

12 czerwca 1946 roku zawaliło się jedno z przęseł zniszczonego przez wycofujących się Niemców mostu fordońskiego. Zahamowało to całkowicie żeglugę na Wiśle. Zwalone resztki mostu nurkowie polscy i rosyjscy wysadzali dynamitem przez pięć dni, by przywrócić rzece spławność. Stały most został zbudowany dopiero dekadę później.

Tak prezentowała się Bydgoszcz przed nadejściem 1939 roku. Wiele miejsc i budynków nie przetrwało próby czasu i możemy je tylko oglądać na zdjęciach. Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy...>>>Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.nac.gov.pl

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]

12 czerwca 1948 roku w ogrodzie Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej 11 bydgoscy aktorzy i artyści zorganizowali „Podwieczorek przy mikrofonie”, audycję muzyczno-satyryczną, cieszącą się wówczas ogromnym powodzeniem w całej Polsce. Bydgoskie przedstawienie transmitowane było na żywo przez Polskie Radio.

12 czerwca 1956 roku przedsiębiorstwo „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” rozpoczęło instalowanie pierwszych trzech tzw. budek – kabin telefonicznych w mieście. Zlokalizowano je w dwóch miejscach, gdzie praktycznie dotąd nie było sieci telefonicznej - przy ul. Bukowej na osiedlu Leśnym i na ul. Łukasiewicza na Kapuściskach oraz przy pl. Wolności.

12 czerwca 1964 roku miała miejsce pierwsza po II wojnie premiera sztuki Williama Szekspira w Teatrze Polskim. Wystawiony został „Król Henryk VI” w reżyserii Wierchowicza i Aleksandrowicza. To była 20. premiera w tym teatrze od 1945 roku.

12 czerwca 1974 roku Bydgoskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego jako główny wykonawca rozpoczęło pierwsze prace przy budowie szpitala XXX-lecia PRL przy ul. Ujejskiego w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy, według danych z 2 stycznia 2019 roku mieszka 317.768 osób. Zobaczcie, jak gęsto zaludnione są poszczególne dzielnice i osiedla w Bydgoszczy. Kliknij lub przesuń gestem w prawo >>>Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...

12 czerwca 1977 roku na ulice Bydgoszczy wyjechało pięć pierwszych nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej marki „Jelcz-Berliet” wyprodukowanych na francuskiej licencji w Oławie. Kursowały one na linii numer 101 – z pl. Kościeleckich do Fordonu. Potem berliety całkowicie „opanowały” bydgoskie MPK, ustępując dopiero w połowie lat 80. węgierskim ikarusom.

12 czerwca 1980 roku na skutek uderzenia pioruna spaliła się wieża kościoła pw. św. Mikołaja w Fordonie. To był pierwszy i jedyny taki incydent w Bydgoszczy w XX wieku. W efekcie przeprowadzonego remontu w 1982 roku zmieniono barokowy hełm wieży i obito go blachą miedzianą.

12 czerwca 1985 roku wieczorem spaliły się magazyny Bydgoskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego przy ul. Stromej. Podczas akcji gaszenia wodę trzeba było ciągnąć wężami aż z pl. Poznańskiego. Drewniane baraki spaliły się w całości.

Tego samego dnia w zakładowej świetlicy Rometu odbyło się spotkanie z polskimi kolarzami, uczestnikami Wyścigu Pokoju. Obiecali oni, że dalej będą startować na rowerach wyprodukowanych w Bydgoszczy, ale zaapelowali o poprawę ich jakości.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

12 czerwca 1990 roku prezydentem Bydgoszczy został Krzysztof Chmara, naukowiec z ATR-u, działacz Komitetu Obywatelskiego. Funkcję tę sprawował tylko przez pół roku, ustąpił z niej 21 grudnia po objęciu urzędu prezydenta RP przez Lecha Wałęsę.

12 czerwca 1991 roku prymas Polski, kardynał Józef Glemp dokonał aktu konsekracji kościoła pw. bł. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności.

12 czerwca 1993 roku w Teatrze Polskim z recitalem piosenkarskim wystąpiła Violetta Villas. Był to jej ostatni występ w Bydgoszczy.

12 czerwca 1996 roku miało miejsce wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy Teresie Ciepły, lekkoatletce, mistrzyni olimpijskiej z Tokio (1964) i mistrzyni Europy, wieloletniej zawodniczce Zawiszy Bydgoszcz.

Rady ratownika medycznego, Krzysztofa Wiśniewskiego, jak przetrwać upały:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo