Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banany zakwitły w Bydgoszczy - to nie żart. Nadają się do jedzenia?

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Himalajski banan różowy, efektowny dowód troski bydgoskich botaników
Himalajski banan różowy, efektowny dowód troski bydgoskich botaników Fot. Archiwum Expressu Bydgoskiego/Nadesłane
Banany kwitnące i owocujące w Bydgoszczy? To nie żart. W Ogrodzie Botanicznym IHAR takie cuda się zdarzają.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

od 16 lat

Niedawno prezentowaliśmy Państwu pierwsze oznaki przedwiośnia, jakie dały się już zauważyć w ogrodzie IHAR-u, prezentowaliśmy też montaż budek lęgowych dla ptaków, o które zadbali pracownicy tamtejszego "botanika". Dziś czas na ogrodowe newsy o znacznie bardziej egzotycznym charakterze. Zakwitły i zaowocowały tam banany.

To Cię może zainteresować

- Banany, rośliny tropikalne, to byliny. W naszych szklarniach mamy trzy odmiany bananowca: mieszańcowy o dużych, charakterystycznych liściach i owocach jadalnych, banan manilski - tu jadalne są zawiązki kwiatów i młode owoce - uprawiany jest na włókno wykorzystywane do produkcji lin okrętowych, powrozów oraz efektowny banan różowy (jego owoce są rzeczywiście różowe, ale niewielkie i mało smaczne) – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, kierownik Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy. - W uprawie rośliny te potrzebują dużej wilgotności powietrza i podłoża. Każda odnoga po zaowocowaniu obumiera.
Ekspert podpowiada pewną właściwość tych roślin, które są możliwe do uprawy również w naszych warunkach (banan różowy wytrzymuje temperatury do minus 10 st. C!), choć…

- Ze względu na wielkość i wymagania wilgotnościowe (duże liście i duża transpiracja wody, czyli jej parowanie), bananowiec jest dość trudny do hodowania w domach, gdzie przeszkodą jest suche, ogrzewane kaloryferami powietrze.

Jeśli uprawiamy banany w doniczce i latem wystawiamy je do ogrodu czy na taras, to musi być to miejsce osłonięte od wiatru, gdyż roślina ma bardzo kruche liście.

To też Cię może zainteresować

Te rozmnażające się za pomocą rozłogów i kłączy rośliny, w wielu krajach mają znacznie bogatsze niż u nas zastosowanie – bywają podstawowym źródłem pożywienia (jak nasze ziemniaki), a także stanowią uniwersalny i wygodny… przedmiot kuchenny. Wspomniane liście stanowią świetny zamiennik talerzy czy naczyń grillowych. Bardzo dobrze sprawdzają się w gotowaniu na parze czy pieczeniu na grillu. Tego jednak w bydgoskim Ogrodzie Botanicznym IHAR-u próbować nie będziemy...
Wszystkie zdjęcia w naszej galerii są autorstwa Jarosława Mikietyńskiego. Cuda Ogrodu Botanicznego IHAR można oglądać codziennie w dni robocze od 7.00 do 14.30 po wcześniejszym umówieniu się (grupy zorganizowane mile widziane) mailowo [email protected]. - Zapraszamy na lekcje przyrodnicze wszystkich od przedszkola do Opola - mówi kierownik "botanika". Wstęp darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo