- Pisanie tej bajki to była dla naszej rodziny niesamowita przygoda. Przy okazji poznaliśmy wiele ciekawostek z życia zwierząt - mówi szer. Julia Rozworowska-Wolańska, która od niemal dwóch lat spełnia swoje marzenie o pracy wśród żołnierzy - w szeregach WOT.
Najpiękniejsze historie i baśnie pisze życie. Najbardziej zaczarowane są te, które wydarzyły się naprawdę - powiedział Czas do właśnie odchodzącego Dnia - tak autorka wprowadza nas w ciepłą, pełną przygód, ale i refleksji bajkę „Wścibiaszek Jęczypiórko”.
Wróbel z ostatniego jaja
Tytułowy bohater jest wróblem o bocianich aspiracjach. Jest nieszczęśliwy, trochę marudny, ciekawski. Wykluł się z ostatniego jajka, co w świecie wróbli oznacza, że jest najsłabszym z całego rodzeństwa, czymś się od pozostałych różni. Wścibiaszek ma różowy dziób, choć pozostałe wróble mają je szare, ewentualnie żółtawe. Wymyślił więc, że jest bocianem i poleci do Afryki. Ma kilka miesięcy na przygotowanie, ale nie wykorzystuje tego czasu, a potem ma pretensje do Zegara, że specjalnie tak szybko odmierzał czas. Dopiero następnego roku udaje mu się polecieć, ale jest już wtedy innym wróblem. Dzięki przyjaciołom nauczył się, że słowa mogą ranić, że każda inność jest cenna, że niepełnosprawność nie wyklucza, że to, co nowoczesne nie zawsze jest lepsze. Leci do Afryki na grzbiecie silnego bociana, z którym się zaprzyjaźnia.
Julia Rozworowska-Wolańska w poniedziałek, 1 czerwca, o 19. przeczyta swoją bajkę „Wścibiaszek Jęczypiórko” online na facebookowym profilu Biura Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej - tutaj.
Na wydarzenie zaprasza Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej. To instytucja, która zajmuje się, m.in. promocją rekrutacji do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
„Mój tata mieszka w innym świecie"
Opowieść o ciekawym świata wróbelku to nie literacki debiut bydgoszczanki. Ma na koncie inne bajki dla dzieci. Jednym z najważniejszych jej utworów jest, napisana wspólne z synem Krzysztofem Majdą, książka „Mój tata mieszka w innym świecie". To refleksyjna, zabawna i ciepła opowieść chłopca, z której dowiadujemy się, jak widzi świat po śmierci taty. Przemyślenia 10-letniego Krzysia są ilustrowane grafikami autorstwa jego kolegi, Tymka.
POLECAMY:
TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce
