To chyba jedyny przypadek, gdy dwaj bracia mają jeden paszport - Bartosz (Fisz) i Piotr (Emade) Waglewscy, którzy za wspólne muzykowanie dostali Paszport „Polityki”. Konstelacji tworzonych przez nich przez lata jest bez liku, ostatnio to tercet (z Michałem Sobolewskim) Kim Nowak. <!** Image 2 align=none alt="Image 180590" >
A jednak propozycja, z którą Waglewscy wystąpią 21 października o godz. 21.00 w „Mózgu”, będzie powrotem do Tworzywa (na zdjęciu). Powrotem, podkreślmy, na tyle twórczym, że tworzącym nową jakość! A dzieje się tak nie tylko dzięki znanym talentom braci, ale też za sprawą mistrza świata (!) didżejów - Eproma. To Michał Baj, prawdziwy wirtuoz gramofonu, pod którego ręką Tworzywo jest wyjątkowo elastyczne... (K)
koncert
Farben Lehre i Kwasożłopy w drodze
Jak Punky Reggae Live, to Wojciech Wojda, który tę trasę po raz pierwszy zorganizował w 2004 r. A jak Wojda, to, oczywiście, Farben Lehre, punkowy zespół, którego jest założycielem i liderem. 21 października o godz. 18.00 na przystanku w „Estradzie” obok Farben Lehre usłyszymy jeszcze dość wybuchowe mieszanki reggae z hip-hopem, ska i dancehallem w wykonaniu kapeli RaggaFaya i Sandaless. Za to 23 października w tym samym klubie o godz. 19.00 będzie okazja powitać powracające legendarne Kwasożłopy, czyli Acid Drinkers. Ochłonąwszy nieco po sukcesach, które niebezpiecznie blisko mainstreamu sytuowały thrashmetalowców (sic!), zespół ruszył do ludzi w związku z reedycją płyty „Fishdick Zwei. The Dick Is Rising Again”. Covery coverom nierówne! (K)
wystawa
Tatka tka i matka tka... na biennale
O tym jak „tatka tka i matka tka” śpiewano ongiś w Kabarecie Starszych Panów, sięgając po ulubiony żart językowy w poczuciu, że sztuką jest tę zbitkę słowną w ogóle wymówić. Tymczasem nic to w porównaniu z samym tkaniem! Taka refleksja towarzyszy każdemu biennale tkaniny artystycznej od trzech dekad, bowiem tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej jest już 15. z kolei. Przegląd, organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki, ma charakter konkursu, do którego stają twórcy indywidualni (w tym niepełnosprawni), ale też placówki, gdzie kultywuje się trudną tradycję rękodzieła artystycznego. W tym roku 133 twórców nadesłało na przegląd 200 prac. Na wystawie, której wernisaż odbędzie się 22 października o godz 12.00 w spichrzach Muzeum Okręgowego (ul. Grodzka), znajdą się prace inspirowane dziełami wielkich mistrzów, ale i kompozycje własne, formy przestrzenne i dywany tkane tradycyjną techniką dwuosnowową. (K)