Zmiany w badaniach technicznych nastąpią w Polsce dopiero po wdrożeniu unijnej dyrektywy o badaniach okresowych pojazdów, jaką przyjęto w 2014 r. Regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Taka przynajmniej jest ostatnia wersja, ale termin kilkukrotnie był już przekładany.
W ministerstwie infrastruktury otrzymaliśmy informację, że żadne z przepisów dotyczące badań technicznych nie wchodzą w życie z dniem 1 września 2022 roku.
Prawo polskie musi być jednak jak najszybciej dostosowane do unijnych regulacji. Co jest w planach? Oto propozycje, które jeszcze mogą ulec zmianie.
Badanie techniczne auta. Kiedy kierowca zapłaci podwójną stawkę?
Jeśli właściciel auta spóźni się z przeglądem o 30 dni, będzie musiał zapłacić dwukrotność stawki. Jeśli pojawimy się w stacji kontroli na maksymalnie trzydzieści dni przed terminem, data kolejnego badania wyznaczona zostanie na równy rok od dnia, w którym wygasłaby ważność aktualnych badań
Badanie techniczne auta. Ma być wymagany komplet zdjęć pojazdu
Na tym jednak nie koniec proponowanych zmian. Sesja zdjęciowa z autem podczas przeglądu technicznego pojazdu? Nowelizacja przepisów zakłada, że podczas przeglądu technicznego pojazdu, diagnosta wykona także zdjęcia kontrolowanego pojazdu, według odpowiedniego schematu.
Taki komplet zdjęć może być dowodem, że dane auto rzeczywiście zostało poddane kontroli technicznej. Można też będzie ocenić w jakim stanie się ono znajdowało.
Fotograficzna dokumentacja byłaby przechowywana w archiwum stacji przez okres pięciu lat od daty przeprowadzenia przeglądu.
Właściciel pojazdu, który nie zgadza się na ocenę diagnosty, może wystąpić do Dyrektora TDT o przeprowadzenie ponownego badania na tej samej stacji kontroli pojazdów.
Badanie techniczne auta. Co z cenami?
Stawki za badanie techniczne nie zmieniły się od 2004 roku. Badanie techniczne samochodu osobowego to koszt 99 zł, nieco wyżej jest ono wycenione w przypadku pojazdu z instalacją LPG/CNG – to 162 zł. Co więcej, od 2017 r. za przegląd techniczny płaci się przed wykonaniem badania, a opłata w przypadku negatywnego wyniku nie podlega zwrotowi.
