Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania archeologiczne przy Operze Nova w Bydgoszczy dobiegają końca. Robert Grochowski przedstawia efekty prac [zdjęcia]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Badania archeologiczne w miejscu budowy IV kręgu Opery Nova powoli dobiegają końca.
Badania archeologiczne w miejscu budowy IV kręgu Opery Nova powoli dobiegają końca. Robert Grochowski
Pracownia Archeologiczna ,,Imladris” Roberta Grochowskiego jest blisko zakończenia badań archeologicznych w centrum Bydgoszczy, które poprzedzają właściwe prace budowlane przy rozbudowie Opery Nova.

Kierownikiem badań archeologicznych jest Robert Grochowski, który regularnie dzieli się raportami z prowadzonych prac. – To, co pozostanie po naszych wykopaliskach, to przede wszystkim dokumentacja archeologiczna (rysunkowa, fotograficzna i opisowa) wszystkich obiektów i struktur archeologicznych. Niestety badania archeologiczne są zawsze niszczące. Wszystkie relikty, które odsłonimy (np. kamienne ławy fundamentowe, murowane czy drewniane obiekty) po zakończeniu naszych prac zostaną rozebrane i zniszczone, po to, aby dać miejsce kolejnym przejawom ludzkiej aktywności – wyjaśniał „Expressowi Bydgoskiemu” archeolog, gdy prace się rozpoczynały.

Jak mówił wtedy, po badaniach można spodziewać się wszystkiego, a oszacowanie, ile potrwają, to najtrudniejsze pytanie archeologiczne. Dziś wiadomo, że archeolodzy mogą zakończyć prace na miejscu na przełomie marca i kwietnia.

– Powoli dobiegają końca badania archeologiczne w miejscu budowy IV kręgu Opery Nova w Bydgoszczy. Do tej pory odsłoniliśmy ponad 30 murowanych i drewnianych obiektów architektonicznych, tyleż samo obiektów archeologicznych i ponad 120 warstw kulturowych. Do tego ogrom materiału zabytkowego, w tym liczne monety i mobilia – relacjonuje w mediach społecznościowych Robert Grochowski.

– Ostatni tydzień to prace przy odsłanianiu „Odwachu”, budynku pełniącego funkcję aresztu garnizonowego, w okresie międzywojennym również Wojskowego Sądu Rejonowego, zaś po II wojnie światowej Komendy Garnizonu – zapowiada, dodając, że lokalizacja i konstrukcja była znana wcześniej ze źródeł historycznych, ale rzeczywistość okazała się znacznie bardziej złożona i ciekawa.

Jak przekazuje Robert Grochowski, budynek wzniesiono w latach 1862-1871 szczytem do obecnej ul. Focha. Była to okazała budowla o całkowitej długości 26,6 m i szerokości 16,7 m, z parterowym, prostokątnym przedsionkiem od strony północnej, z trójdzielnym, arkadowym wejściem. Główna część obiektu była początkowo trzykondygnacyjna. Jak przekazuje archeolog, w części frontowej mieściły się pomieszczenia sądowe, strażnicze oraz areszt oficerski, w tylnej cele dla szeregowych aresztantów, a w suterenie pokoje wartowników, magazyn oraz kuchnia.

– W 1882 r. nadbudowano dwie kolejne kondygnacje. Od południa dobudowano dwupiętrowy, podpiwniczony aneks, o długości 10,0 m i szerokości 4,0 m, wg projektu garnizonowego inspektora budowlanego w Toruniu i Bydgoszczy Dublańskiego oraz regencyjnego kierownika budowlanego w Bydgoszczy Liebenaua. Całość została wyburzona ok. 1998 r. - informuje Robert Grochowski.

Budowa czwartego kręgu Opery Nova rozpoczęła się na początku lutego. Plac budowy wraz z początkiem miesiąca przekazano wykonawcy – firmie Budimex. Na realizację całego zadania przewidziano 28 miesięcy. Całkowity koszt rozbudowy gmachu to 114 mln zł. W ramach inwestycji powstanie także dwupoziomowy parking podziemny na 228 miejsc z wjazdem z ulicy Karmelickiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera