13 stycznia 1502 roku król Aleksander Jagiellończyk uwolnił mieszczan bydgoskich spławiających swe towary Brdą i Wisłą od opłat celnych w drodze powrotnej z Gdańska.
13 stycznia 1918 roku „Dziennik Bydgoski” wydrukował orędzie prezydenta USA Woodrowa Wilsona przewidujące i zapowiadające odbudowę Polski jako niepodległego państwa po zakończeniu I wojny światowej.
13 stycznia 1919 roku 31-letni śremianin, pilot służący w wojsku niemieckim na bydgoskim lotnisku, Antoni Bartkowiak, niepostrzeżenie wystartował na albatrosie i po niespełna godzinnym locie nad linią frontu wylądował na terenach zajętych przez powstańców wielkopolskich pod Gnieznem. Potem wstąpił do wojska i odznaczył się odwagą w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 1 maja 1922 roku pod Warszawą w katastrofie lotniczej.
Tego samego dnia członkowie niemieckiego Grenschutzu, nie chcąc dopuścić do kontaktów miejscowych Polaków na dworcu kolejowym z przywożonymi rannymi powstańcami wielkopolskimi, brutalnie rozpędzili tłum obserwujący transport. W tym zajściu dotkliwie pobici zostali ks. Jan Filipiak i aptekarz Władysław Kurzaj, którzy mieli zagwarantowany przez władze pruskie dostęp do opatrywania rannych.
>> Najnowsze i najciekawsze informacje z Bydgoszczy i regionu: www.expressbydgoski.pl
13 stycznia 1932 roku miał miejsce uroczysty pogrzeb zmarłego kilka dni wcześniej adwokata, pierwszego prezydenta po powrocie Bydgoszczy do Polski, Jana Maciaszka. Kondukt przeszedł z domu przy ul. Gdańskiej na cmentarz Nowofarny.
13 stycznia 1963 roku w Filharmonii Pomorskiej wystapił sławny 20-osobowy chór chłopięcy z Austrii, „Wiener Saengerknaben” pod dyrekcją Helmutha Furthmosera, znany w Polsce jako „Wiedeńskie słowiki”.
13 stycznia 1964 roku powstała Czytelnia Regionalna WiMBP w Bydgoszczy, gdzie przeniesiono wyodrębniony księgozbiór zawierający początkowo ok. 1500 woluminów oraz kartotekę rzeczową. Obecnie w pracowni regionalnej bydgoskiej biblioteki znajduje się ponad 8 tys. woluminów.
13 stycznia 1970 roku w godzinach rannych na końcowym przystanku przy dworcu głównym PKP autobus linii 54 jadący z Jachcic wpadł w poślizg i uderzył w kiosk „Ruchu” stojący na rogu ulic Warszawskiej i Zygmunta Augusta. Kiosk został zdemolowany i przesunięty na odległość metra, autobus doznał poważnych uszkodzeń. Nikt jednak nie został ranny.
13 stycznia 1971 roku podczas bagrowania starego Kanału Bydgoskiego w okolicach dzisiejszego ronda Grunwaldzkiego znaleziono w mule 130 niemieckich min przeciwpancernych z okresu II wojny światowej.
13 stycznia 1975 roku w hali Astorii dwukrotnie wystąpił ze swoimi nowymi piosenkami bardzo popularny w tamtym czasie Czesław Niemen.
13 stycznia 1982 roku w kościele pw. św. Antoniego Boboli bydgoskich oo. jezuitów odbyła się w miesięcznicę wprowadzenia stanu wojennego pierwsza msza za ojczyznę, odprawiana cyklicznie 13 dnia każdego miesiąca do dziś.
Polub nas na Facebooku
W kalendarzu nie brakuje nietypowych świąt. Zobacz, kiedy pr...