Powołana przez Orlen i miliardera Michała Sołowowa spółka miała zająć się budową sieci niewielkich modułowych reaktorów jądrowych. Docelowo powstać miało 70 takich obiektów w całej Polsce.
KGHM dostał, OSGE - nie
OSGE od lipca ubiega się o zgody w w sprawie tych inwestycji. Niespodziewanie jednak negatywną opinię w tej sprawie wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Opinia ABW w tej sprawie nie jest decydująca, ale wymagana dla podjęcia tzw decyzji zasadniczych, wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
OSGE wystąpiło o decyzję już w kwietniu, ale przez wiele miesięcy firma nie mogła doczekać się odpowiedzi, co ministerstwo tłumaczyło brakiem kompletu dokumentów. Co ciekawe, KGHM, który zwrócił się z identycznym wnioskiem MKiŚ otrzymał decyzję w szybkim tempie.
Według portalu polityka.pl obecna decyzja jest już drugą negatywną odpowiednią, jakie otrzymało OSGE, co może oznaczać, że szanse na realizację projektu spadają.
ABW "niekompetentne i nieodpowiedzialne"?
W odpowiedzi Orlen Synthos Green Energy wydał ostre w tonie oświadczenie, w którym czytamu m.in., że "postępowanie ABW prowadzone przez panów (szefa ABW, płk Krzysztofa) Wacławka, (byłego szefa MSWiA Mariusza) Kamińskiego i (wiceszefa MSWiA Macieja) Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne".
Opinię ABW OSGE traktuje jako „typową dla obecnego kierownictwa”:
"Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcję medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te mają na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ"
OSGE: niech odtajnią akta
Konsorcjum zwraca uwagę, że nie ma żadnych informacji o powodach negatywnego zaopiniowania projektu, a ABW „ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji". Konsorcjum zamierza zwrócić się o odtajnienie uzasadnienia ABW i umożliwienie wglądu do akt.
OSGE zapewnia, że działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne zamierza prowadzić „zgodnie z harmonogramem”.
Włocławek na liście
OSGE otrzymało dotąd 6 decyzji lokalizacyjnych. Jedna z nich dotyczy Włocławka. Do 2030 roku uruchomiony ma zostać co najmniej jeden reaktor. Każdy z nich zapewnić ma energię około 300 tys. gospodarstw domowych lub przemysłowym gigantom.
