[break]
W tym roku w budżecie miasta przygotowano dla Astorii milion złotych (na prace projektowe i przeniesienie trafostacji). Obecna znajduje się w budynku, który docelowo zostanie rozebrany. Po przeniesieniu możliwe będą prace rozbiórkowe. Te z kolei, jak i cała inwestycja, rozpoczną się dopiero wtedy, gdy uda się zapewnić Astorii pieniądze na inwestycje. Musi być ich sporo, bo zamierzenia są ambitne.
Basen z bajerami
- Kończą się prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Zgodnie z projektem, cały kompleks ma nadal pełnić swoją funkcję sportowo-rekreacyjną. Cały obiekt basenowy wymaga jednak gruntownej modernizacji - podkreśla Agnieszka Przybył z biura prasowego ratusza. - Przebudowa ma uwzględniać między innymi zaprojektowanie nowego basenu olimpijskiego o długości 50 m i szerokości 25 m. Umożliwi to wytyczenie 10 torów. Będzie on przeznaczony na treningi klubów pływackich, a także dla uczniów z bydgoskich szkół. Po rewitalizacji na obiekcie mogłyby się odbywać zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody.
Basen ma być wyposażony w ruchomy pomost, który umożliwi podzielenie go na dwie części. Kolejną innowacją jest ruchome dno, które sprawi, że na basenie będą mogły odbywać się zajęcia dla osób, które nie potrafią jeszcze pływać.
- Zmodernizowana zostanie także strefa otwartego basenu 50-metrowego. Dodatkowo zamiast dwóch istniejących okrągłych brodzików, funkcjonować ma tam jeden większy. Jest też koncepcja stworzenia zewnętrznej strefy rekreacji - zapowiada Agnieszka Przybył.
Będzie wypożyczalnia?
Zaplanowano również miejsca dla widzów, pomieszczenia na siłownię, szatnie, odnowę biologiczną, salę rozgrzewkową, a także magazyn, kawiarnię i hangary na kajaki (nie tylko dla zawodników, ale również do celów rekreacyjnych).
Jako że projekt zakłada powstanie pierwszego basenu olimpijskiego w regionie, ratusz liczy na pieniądze z zewnątrz, zwłaszcza na wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, prowadzącego „Program inwestycji mających szczególne znaczenie dla sportu”.
- Baseny olimpijskie uważane są za obiekty strategiczne dla sportu i na ich budowę można otrzymać połowę dofinansowania. W Polsce mamy w tej chwili dwanaście takich krytych basenów, najbliżej jest 50-metrowy basen w stolicy Wielkopolski.
Szacunkowy koszt budowy basenu olimpijskiego to około 100 milionów złotych - podkreśla Agnieszka Przybył.
