O życiu Jezusa opowiada program, prezentowany na antenie National Geographic. Produkcja rekonstruuje życie Jezusa z Nazaretu za pośrednictwem przedmiotów i miejsc związanych z jego narodzinami, życiem i śmiercią. Wykorzystując dostępne technologie, bada je i omawia z reprezentantami wiodących uniwersytetów, włączając Harvard, Oxford i Brown, a także analizuje z punktu widzenia chrześcijaństwa.
Analizowane są też sensacyjne odkrycia archeologiczne, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Będzie można się dowiedzieć, jak wyglądały prace związane z badaniami ruin, datowanych na pierwszy wiek n.e., uważanych za dom rodzinny Jezusa Chrystusa. Poznamy też artefakty, które być może mogły należeć do Maryi. W kolejnych odcinkach programu ukazane zostaną historie: św. Piotra, który wskazywany jest przez biblistów jako pierwszy papież; Poncjusza Piłata, przewodzącego procesowi Jezusa; Łazarza, a także niewiernego Tomasza, uważanego za założyciela jednego z pierwszych kościołów na świecie.
Nazaret dzisiejszych czasów to tętniące życiem, wielokulturowe miasto. To właśnie tu, wedle Ewangelii, wychował się Jezus. W 2015 roku naukowcy, po latach badań, doszli do wniosku, że ruiny odnalezione w podziemiach XIX-wiecznego klasztoru są najprawdopodobniej pozostałościami po domu, w którym żył Chrystus. Odkrycia ruin po raz pierwszy dokonały w 1881 roku siostry nazaretanki. W 2006 roku brytyjski archeolog Ken Dark ustalił, że dom należał do żydowskiej rodziny i pochodzi z I wieku n.e. Dziś domniemywa się również, że znalezione na miejscu artefakty mogły należeć do Maryi. Odkrycie to może rzucić zupełnie nowe światło na życie Jezusa, zwłaszcza na okres jego młodości, o której niewiele dziś wiadomo.
W Kolejnym odcinku poznamy historię króla Heroda. Przedstawiany jest on w Biblii jako tyran, który chciał zgładzić Jezusa, inicjując tzw. rzeź niewiniątek. Historia przedstawia go jednak jako potężnego i sprawnego władcę oraz doskonałego polityka. W 2007 roku archeolodzy dokonali jednego z największych odkryć w historii – znaleźli grobowiec, uważany za miejsce spoczynku króla Heroda. Badacze nie są przekonani co do tego, czy zlecona przez władcę rzeź miała faktycznie miejsce. Z jednej strony żydowski historyk Józef Flawiusz, który w swoich pracach ze szczególną uwagą opisywał Heroda, nie wspomina o mordzie małych chłopców, z drugiej zaś, znane są opowieści o Herodzie jako neurotycznym paranoiku znanym z barbarzyńskich czynów. Kim tak naprawdę był ten człowiek - groźnym oprawcą czy znamienitym królem?
Zobacz też wideo: Czy tatuaże to działo szatana? Zbigniew Mikołejko: Tatuaż jest tak stary jak kultura ludzka
Zobacz też: W orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze uczestniczyły tłumy [ZDJĘCIA]