
Aplikacje w smartfonie pomagają zamówić jedzenie, znaleźć drogę do wybranego punktu, poznać atrakcje turystyczne miasta, zgłosić problem władzom miasta, a nawet zapalić wirtualny znicz na cmentarzy. W galerii prezentujemy przykłady aplikacji przydatnych mieszkańcom Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza i kilku innych miast w województwie kujawsko-pomorskim.

E- CMENTARZ BYDGOSZCZ
E-Cmentarz to aplikacja służąca ewidencji grobów i ich wyszukiwaniu na cmentarzach komunalnych w Bydgoszczy (przy ulicach: Wiślanej, Lotników, Kcyńskiej, Grunwaldzkiej i Ludwikowo).
Dzięki niej każdy może odnaleźć swoich bliskich w bazie osób pochowanych oraz zlokalizować ich nagrobek na dokładnej mapie cmentarza. Aplikacja umożliwia dokładną lokalizację konkretnego grobu - po wpisaniu nazwiska (lub tylko jego fragmentu), daty urodzenia lub śmierci pojawi się mapa cmentarza, a na niej zaznaczony szukany grób (wraz z sektorem, numerem rzędu i numerem grobu). Wyświetli się także mapa dojścia do nagrobka ze wszystkich możliwych wejść na daną nekropolię. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze.
System umożliwia ponadto zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu, a także zapalenie wirtualnego znicza.
W ramach aplikacji mieszkańcy Bydgoszczy mogą też skorzystać z funkcji:
- formularz zgłaszania błędów, informacja o pilnej potrzebie kontaktu z zarządcą cmentarza, np. w sprawie opłat (gdy taka sytuacja ma miejsce),
- plany wszystkich cmentarzy,
- obowiązujący cennik,
- rocznice związane z osobami pochowanymi,
- nekrologii,
- regulamin cmentarzy.
Aplikacja dostępna jest na stronie www.cmentarze.bydgoszcz.pl

DBAMY O BYDGOSZCZ
Za pomocą aplikacji mobilnej Dbamy o Bydgoszcz lub poprzez stronę www.dbamy.bydgoszcz.pl mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i interwencje.
Dostępnych jest 9 kategorii spraw - związanych z bezpieczeństwem i porządkiem, drogami, komunikacją miejską, uszkodzeniami, zielenią i środowiskiem, zwierzętami oraz odpadami. Po wybraniu odpowiedniej kategorii, trzeba opisać problem, podać lokalizację na mapie oraz dołączyć dokumentacje fotograficzną. Jeżeli temat jest trudny do opisania w kilku zdaniach, warto podać swój numer telefonu do kontaktu. Po wypełnieniu formularza, wystarczy wysłać zgłoszenie. W ciągu kilku godzin mieszkaniec otrzyma bieżące informacje w zgłoszonej sprawie.

POGODA W TORUNIU
W aplikacji dostępne są bieżące dane meteorologiczne z Obserwatorium Meteorologicznego Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu.
Użytkownicy otrzymują informacje o temperaturze powietrza, opadach, prędkości i kierunku wiatru oraz wysokości ciśnienia.
Można sprawdzić prognozę godzinową oraz na kolejne dni.
W aplikacji pojawiają się komentarze dotyczące aktualnej aury. Ich autorem jest Rafał Maszewski, członek Towarzystwa Naukowego w Toruniu (TNT), Polskiego Towarzystwa Geograficznego (PTG) oraz Polskiego Towarzystwa Geofizycznego oddział Pomorski w Toruniu (PTG'of).
Aplikacja do pobrania: tutaj