Program odtwarzania przydrożnych alei zainicjował w ubiegłym roku samorząd województwa.
Setki lip
Pierwsze nasadzenia pojawiły się przy drodze wojewódzkiej 553 (Toruń - Wybcz). Aż 255 lip posadzonych zostało również wzdłuż odcinka drogi przebiegającego przez miejscowość Dębiny.
W ubiegłym tygodniu zakończył się drugi etap nasadzeń (309 lip) przy drodze wojewódzkiej 553. Zobaczymy je głównie w rejonie Świerczynek, Pigży i Łubianki. Licząca 21 km droga wojewódzka nr 553 o długości 21 kilometrów komunikuje między innymi Toruń z miejscowościami położonymi w gminach Łubianka i Unisław.
Od Stolna do Wąbrzeźna 5 tys. drzew
Nasadzenia prowadzone są także przy drodze wojewódzkiej 548 Stolno - Wąbrzeźno. Tu przybędzie ponad 5 tys. nowych drzew - klonów, dębów, lip, buków, grabów i jesionów, które w zamyśle mają pełnić m.in. funkcję izolacyjną, zatrzymując pyły z drogi oraz redukując stężenie dwutlenku węgla.
Co istotne, drzewa sadzone są za rowami odwadniającymi, w bezpiecznej odległości od jezdni. Program nasadzeń wymagał przeanalizowania nasadzeń pod kątem potencjalnych konfliktów z podziemną infrastrukturą gazociągową, wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną. Zadanie zakończy się w listopadzie.
