Zgodnie z informacją uzyskaną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w ciągu minionej doby jednostki PSP 571 razy interweniowały w związku z sytuacją hydro – meteorologiczną na terenie województwa śląskiego, w tym 369 razy w związku z pompowaniem wody.
Zalania i podtopienia
[b]AKTUALIZACJA 30 KWIETNIA GODZ. 8:50
FALA KULMINACYJNA NA RZEKACH W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM[/b]
Trzeci najwyższy stopień zagrożenia powodziowego obowiązuje wciąż na terenie woj. śląskiego dla zlewni górnej Odry, górnej Warty i zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły. Ostrzeżenia są ważne aż do niedzieli.
Z wielu miejscowości dochodzą informacje o wodzie z rzek i strumieni, które zalewają drogi i podtapiają budynki. Tak jest m.in. w Rybniku, Zawierciu, Jastrzębiu Zdroju.
AKTUALIZACJA GODZ. 14:43
Strażacy z Wodzisławia Śląskiego donoszą, że rzeki na terenie powiatu wodzisławskiego powoli wracają do normalnego stanu. - Wszędzie są tendencje spadkowe, przez chmury przebija się nawet słoneczko - mówią mundurowi.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:53
Poziom rzeki Odry w powiecie raciborskim powoli opada
STAN WÓD 20 KWIETNIA 2017
Stany alarmowe sa przekroczone w 9 miejscach pomiarowych
ZOBACZ NAJNOWSZE DANE WODOWSKAZÓW W GALERII ZDJĘCIOWEJ
Obszar: zlewnia górnej Odry (woj. śląskie).
W związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Odry przewiduje się dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Przekroczenia stanów alarmowych na Odrze mogą sięgać do 80-110 cm. W zlewniach dopływów prognozowane są dalsze wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych.
Obszar: zlewnia górnej Warty (woj. śląskie).
W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby na górnej Warcie i jej dopływach przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanu alarmowego w Mstowie (Warta) oraz stanu ostrzegawczego w Kulach (Liswarta). Stany ostrzegawcze utrzymywać się będą w Kręciwilku, (Warta) i Niwkach (Liswarta).
Gdzie sytuacja powodziowa jest najgroźniejsza?
Powódź powiat będziński – Wystąpienie rzeki Czarna Przemsza na terenie sołectwa Żelisławice
(gm. Siewierz) – podtopionych 5 posesji oraz budynki gospodarcze.
Powódź powiat bielski – uszkodzenia w strukturze dróg na skutek intensywnych opadów deszczu i wezbraniach potoków górskich na terenie Szczyrku: podmycia skarp dróg - ul. Saneczkowa,
ul. Skrzyczeńska, ul. Kwiatowa. Uszkodzone przepusty - ul. Beskidzka na potoku Bieniatka,
ul. Kolorowa, ul. Szczytowa, ul. Skrzyczeńska, ul. Wiślańska, ul. Kwiatowa.
Powódź powiat bieruńsko-lędziński – W rejonie pompowni KWK Ziemowit-Piast przy ul. Jagiełły zalane zostały tereny o powierzchni ok. 10 ha, w tym budynki mieszkalne i gospodarcze. Rozlewisko powstało w wyniku niedostatecznego odprowadzenia wód z niecki przez pompownię Bijasowice II. Zalanie terenów rolnych w rejonie mostu na DW 931 - ciek Korzeniec - ok. 20 ha. Lokalne podtopienia
Powódź Bytom – 28.04.2017r. godz. 09:10 ordynator Oddziału Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 informuje, że w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zalewany jest w/w oddział. W związku z tym szpital nie jest w stanie przyjmować nowych pacjentów. Pacjenci obecni na oddziale zostali rozdysponowani po innych oddziałach szpitala. Nie było konieczności ewakuowania pacjentów.
Powódź Chorzów – godz.19:00 Chorzów ul. Armii Krajowej. Nieszczelne poszycie dachowe i obfite opady spowodowały zalanie pustostanów i mieszkań znajdujących się poniżej. Brak osób poszkodowanych. Zdecydowano, że w budynku odcięty zostanie prąd do czasu osuszenia ścian. Administrator budynku zapewnił lokatorom zakwaterowanie zastępcze do czasu wyeliminowania w/w zagrożenia i możliwości użytkowania budynku. Lokatorzy: sześć osób (dwie rodziny: cztery osoby dorosłe + dwoje dzieci) zostały zakwaterowane w Hotelu.
Powódź powiat cieszyński – Cieszyn: nieprzejezdna ulica Mleczna. Dębowiec: nieprzejezdna ul. Szkolna. Zebrzydowice: lokalne podtopienia (zalane łąki). Chybie: lokalne podtopienia pól uprawnych. Ustroń: niedrożny przepust i zalana piwnica na ul. Bładnickiej. ul. Główna w Pruchnej od skrzyżowania
z ul. Stawową do skrzyżowania z DK-81 w Drogomyślu wyłączona z ruchu.
Powódź powiat pszczyński – lokalne podtopienia. Umacnianie grobli na cieku Pawłówka w Pawłowicach
przy ul. Wyzwolenia (gm. Pawłowice). W związku z przelewaniem się wody przez ul. Starorzeczną
w gm. Miedźna w m. Gilowice podjęto decyzję o jej zamknięciu.
Powódź powiat wodzisławski – lokalne podtopienia, zalane piwnice
Stany alarmowe rzek w województwie śląskim zostały wczoraj przekroczone w siedmiu miejscach, a w dziewiętnastu woda osiągnęła poziom ostrzegawczy. Ponad 500 strażaków brało udział w blisko 250 interwencjach związanych z podtopieniami i zalanymi ulicami w regionie. Poważna sytuacja zmusiła wojewodę śląskiego do wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego.
Wcześniej na terenie pięciu gmin powiatu zrobił to starosta częstochowski. Sytuacja stawała się poważna, gdy Warta w Poczesnej tuż po południu przekroczyła stan alarmowy, osiągając poziom 183 cm, który wciąż się podnosił.
W związku z zagrożeniem powodziowym na południu kraju – w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim, premier Beata Szydło zwołała naradę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Według hydrologów IMGW, sytuacja na szczęście stabilizuje się. Opady zanikają. Sobota w województwie śląskim ma upłynąć bezdeszczowo.

Dowcipy o śmierci dla żołnierzy Wehrmachtu

Dowcipy o śmierci dla żołnierzy Wehrmachtu

Dowcipy o śmierci dla żołnierzy Wehrmachtu

Dowcipy o śmierci dla żołnierzy Wehrmachtu
Wprowadzone pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe na obszarze woj. śląskiego
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie całego wojwództwa śląskiego. Starostowie powołali sztaby antykryzysowe szczególnie w takich gminach i starostwach: Ujsoły, Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice, Kruszyna, Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski, powiat cieszyński, Radziechowy-Wieprz, Siewierz i sołectwo Żelisławice, Miówka, Sośnicowice, powiat częstochowski, Krzyżanowice.