https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcje "žSolino" na sprzedaż

Renata Napierkowska
Protestujący przed Urzędem Wojewódzkim pracownicy inowrocławskich kopalń domagają się wstrzymania procesu sprzedaży akcji spółki przez skarb państwa.

Protestujący przed Urzędem Wojewódzkim pracownicy inowrocławskich kopalń domagają się wstrzymania procesu sprzedaży akcji spółki przez skarb państwa.

<!** Image 2 align=none alt="Image 173875" sub="W proteście wzięli udział przewodniczący związków zawodowych z IKS Solino: Krzysztof Kaszak, Jerzy Gawęda, Alojzy Cykulski i Marek Struzik Fot. Tadeusz Pawłowski">Przetarg już ogłoszono, przedwczoraj upłynął termin składania ofert. - Mam nadzieję, że ta nasza petycja dotrze bezpośrednio do rąk premiera Donalda Tuska, jak nam pani wojewoda obiecała. W tym tygodniu chcemy się jeszcze udać do wicepremiera Waldemara Pawlaka, by wstrzymał tę dziką prywatyzację - mówił tuż po spotkaniu z wojewodą Ewą Mes, przewodniczący Związku Zawodowego „Kadra” przy IKS Solino w Inowrocławiu, Alojzy Cykluski.

W środę po południu grupa 60 związkowców i pracowników firmy urządziła manifestację przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy. W kwestii wstrzymania sprzedaży akcji inowrocławskiej spółki przez skarb państwa przedstawiciele wszystkich czterech związków zawodowych działających przy IKS „Solino” są zgodni. Manifestacja przebiegała spokojnie. Wojewoda Ewa Mes wyszła do górników i przyjęła od nich listę postulatów.

- Zgodnie z obietnicą złożoną przez wojewodę w środę petycja górników została przekazana premierowi - zapewnia rzecznik wojewody Bartłomiej Michałek.

<!** reklama>Przedwczoraj minął termin składania ofert. Kto stanie się nowym właścicielem pakietu akcji inowrocławskiego „Solino”, okaże się już 20 czerwca. Związkowcy uważają, że sprzedaż w tym momencie akcji jest nie do przyjęcia.

- Jeśli kupi je „Orlen”, to skupi w swoim ręku ponad 75 procent czyli pakiet większościowy i będzie mógł zrobić z naszą spółką, co zechce. Przypominam, że do tej pory „Orlen” nie wywiązał się z umów społecznych, a zwłaszcza budowy systemu magazynów podziemnych, a to oznacza, że musi być nad tą działalnością nadzór państwa - mówi Jerzy Gawęda, szef zakładowej „Solidarności”.

Górnicy obawiają się, że po przejęciu pakietu większościowego zakład w Inowrocławiu straci na znaczeniu lub w ogóle przestanie istnieć.

- Strategia przyjęta przez Radę Nadzorczą „Solino” w 2009 roku wyeliminowała spółkę z ubiegania się o nowe złoże w celu budowy kolejnej kopalni pod kątem wydobycia solanki i powiększania powierzchni magazynowych. I oddała tę działalność PKN „Orlen” lub spółce przez nią powołanej - przypominają związkowcy.

Zarząd IKS „Solino” nie chce komentować transakcji prowadzonych przez skarb państwa, ani działań podejmowanych przez związki zawodowe. - Takie jest nasze wspólne stanowisko, jako zarządu. Moim zdaniem, potencjalna sprzedaż nie wpłynie na sytuację spółki i na pewno nie dojdzie do jej likwidacji - uspokaja prezes IKS „Solino”, Dariusz Kusiak.

- Przedłożyliśmy już rozwiązanie rządowi, aby powołano nowych akcjonariuszy i oczekujemy, że rząd określi, jaki cel ma ta sprzedaż oraz w jaki sposób będzie mógł egzekwować od udziałowców wywiązanie się z zadań - dodaje Jerzy Gawęda. - Nasza propozycja gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego i nie dopuści do upadłości spółki.

PODZIAŁ AKCJI IKS SOLINO

  • ponad 71 procent PKN Orlen
  • ponad 25 procent skarb państwa
  • niespełna 4 procent inni udziałowcy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski