W ostatnich tygodniach funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili kontrole w lokalach w Białych Błotach, Bydgoszczy i Gdyni. Mundurowi z KAS mieli informacje, że urządzane są tam nielegalne gry hazardowe.
Funkcjonariusze zabezpieczyli 13 nielegalnych automatów, na których przeprowadzili eksperymenty w postaci gier kontrolnych. Wszystkie potwierdziły hazardowy charakter urządzeń.
Ponadto mundurowi przejęli telefony komórkowe, klucze serwisowe, dokumentację dotyczącą nielegalnego procederu oraz ponad 19 tys. złotych w gotówce.
Śledczy z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu przedstawili trzem osobom zatrzymanym zarzuty prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Grozi im grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat 3.
Legalne gry na automatach hazardowych mogą być organizowane wyłącznie w ośrodkach gier, czyli w koncesjonowanych kasynach gry i salonach gier na automatach, w których organizatorem jest Totalizator Sportowy S.A. (podmiot wykonujący w tym zakresie monopol państwa). W miejscach tych zapewniona jest ochrona graczy – m. in. weryfikowany jest ich wiek, a znajdujące się tam automaty do gier muszą zapewniać prawidłowość uzyskiwania, naliczania i wypłacania wygranych.
Gry organizowane w lokalach/kontenerach typu „777", jak również gry losowe na stanowiskach komputerowych, urządzane często pod przykrywką kafejek internetowych lub obrotu kryptowalutami, to miejsca w których naruszane są przepisy prawa. Z odpowiedzialnością karną i finansową muszą się liczyć nie tylko organizatorzy nielegalnego hazardu w tych miejscach, ale również pracownicy, gracze, a nawet właściciele lokali, którzy wynajmują je pod przestępczą działalność.
Gdzie można zgłosić nielegalny hazard?
Najwygodniej zadzwonić pod bezpłatny numer 800-060-000 Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS lub przesłać informacje pocztą elektroniczną na adres [email protected].
W obu przypadkach informacje można zgłosić anonimowo.
