Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agata Karska z tytułem Gwiazdy Umiędzynarodowienia

Miasta Kobiet
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została laureatką drugiej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia (Internationalization Stars) przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Astrofizyczkę dr Agatę Karską możecie pamiętać z wywiadu „Chcę wiedzieć, jak powstają gwiazdy”. Wtedy mówiła mam:

– Nie pracuję dla nagród. Moja codzienność to odpowiadanie na małe pytania, żeby do głowy mogły przyjść kolejne. I to jest dla mnie źródło szczęścia.

Ale nagrody wciąż spływają. Wczoraj dr Agata Karska została laureatką drugiej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia. Gratulujemy - i życzymy kolejnych nagród oraz... małych pytań, na które będzie trzeba szukać odpowiedzi.

Toruńska badaczka otrzymała nagrodę specjalną Wschodząca Gwiazda – Rising Star. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które mają nie więcej niż 35 lat, a ich działania zostały dostrzeżone i obiecująco rokują na przyszłość nie tylko na macierzystej uczelni, ale także w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Kapituła nagrody doceniła dr Agatę Karską za to, że z powodzeniem łączy prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie z funkcją pełnomocnika dziekana ds. umiędzynarodowienia oraz koordynowaniem szeregu projektów mających na celu zwiększenie internacjonalizacji badań i kształcenia na Uniwersytecie.

Dr Agata Karska jest pracownikiem naukowym w Centrum Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2009 roku uzyskała tytuł Najlepszej Absolwentki UMK. Później odbyła studia doktoranckie w International Max Planck Research School w Garching k. Monachium, a doktorat obroniła na Uniwersytecie w Lejdzie w 2014 roku. Jest laureatką nagrody „For Women in Science” L’Oreal, UNESCO i Fundacji Christine Nusslein-Volhard w Niemczech (w 2012 roku) oraz Nagrody Naukowej ”Polityki” w kategorii nauk ścisłych (w 2015 roku). Poza tym angażuje się w działalność popularyzującą naukę, jest członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Observing Programmes Committee w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), przyznającym czas obserwacyjny na największych teleskopach w Chile.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!