W klasyfikacji mężczyzn katowiczanie wyprzedzili Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, natomiast w rywalizacji pań za AWF Wrocław uplasowały się drużyny UMCS Lublin i AWF Kraków. Z kolei w klasyfikacji medalowej najlepsza była ekipa AWF Katowice przed Politechniką Łódzką i AWR Kraków.
W niedzielę medale najlepszym zawodnikom wręczała m.in. Otylia Jędrzejczak, najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania. – Jako wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego z przyjemnością obserwowałam zmagania na AMP. Rywalizacja akademicka jest bardzo ważna. To jest coś, co u nas z roku na rok jest coraz bardziej doceniane, ale jeszcze nie tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest to bardzo istotna impreza – mówiła Jędrzejczak.
Sporo zawodników pokazało się z bardzo dobrej strony, jak choćby Bartłomiej Lassek z Politechniki Łódzkiej, który wrócił do domu z trzema złotymi medalami w klasyfikacji generalnej. – AMP to jest moja ulubiona impreza. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się pojechać na uniwersjadę. Wszystko, co wiąże się ze sportem akademickim, czyli sport, pasja i zabawa jest dla mnie bardzo fajne – mówił Lassek.
Multimedalistą imprezy był też Daniel Rzadkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygrał rywalizację na 50 i 100 metrów stylem dowolnym. – Odszedłem nieco od pływania, niedawno znów zacząłem trenować, ale już w mniejszym wymiarze czasu. Chyba teraz przemyślę, czy jednak nie wrócić do większej liczby treningów – mówił Rzadkowski.
W AMP w pływaniu udział wzięło ponad 850 zawodników. Wszyscy podkreślali świetną organizację imprezy przez AZS Lublin. – Jest nam miło, że mamy zaufanie i dostajemy bardzo duże zawody do organizacji. Bardzo za to dziękujemy – powiedziała Anna Romanowska, główny organizator Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu.
Organizacja Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu współfinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i Miasta Lublin, a partnerem strategicznym imprezy była Grupa LOTOS S.A. Patronat honorowy nad imprezą objęli prezydent Miasta Lublin i marszałek województwa lubelskiego.
