Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu w Dolinie Śmierci rozstrzelanych zostało 200 osób [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 1 LISTOPADA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 1 listopada w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 1 listopada w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 1 listopada. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1.11 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 1 LISTOPADA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

1 listopada 1851 roku w obręb miasta Bydgoszczy decyzją magistratu włączone zostały dwa przedmieścia: Bocianowo, na obszarze którego właśnie zbudowano dworzec, węzeł kolejowy i warsztaty kolejowe oraz Żupy położone nad Brdą.

1 listopada 1885 roku do użytku została oddana 5-kilometrowej długości linia kolejowa łącząca Bydgoszcz z Fordonem; po wybudowaniu 8 lat później mostu przez Wisłę poprowadzona została dalej - do Chełmży i Brodnicy (1893 r.).

1 listopada 1924 roku do Bydgoszczy przyjechał Leon Wyczółkowski, aby w Muzeum Miejskim wystawić swoje najnowsze obrazy, sprowadzone z Krakowa, gdzie były wcześniej eksponowane w tamtejszym Muzeum Narodowym.

1 listopada 1931 roku w bydgoskim Muzeum Miejskim otwarto wielką wystawę obrazów i rzeźb 13 artystów krakowskich. Eksponowano prace m.in. Teodora Axentowicza, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Wszystkie obrazy można było „od ręki” nabyć.

1 listopada 1939 roku przybył do Bydgoszczy minister spraw wewnętrznych III Rzeszy, Wilhelm Frick, który zwiedził miasto i zapoznał się z akcją „oczyszczania” terenu z „niepożądanych elementów”. Frick po wojnie zawisł na szubienicy po procesie norymberskim w 1946 roku.

Tego samego dnia w czasie zbiorowych egzekucji w Dolinie Śmierci pod Fordonem rozstrzelano przypuszczalnie około 200 osób, największą dzienną liczbę zamordowanych tam Polaków. Miał to być szyderczy „prezent” na Dzień Zaduszny.

1 listopada 1940 roku rozpoczęła się trzecia już akcja masowego wysiedlania przez okupantów niemieckich polskich mieszkańców Bydgoszczy. Była prowadzona do 15 marca 1941 roku, w jej trakcie wysiedlono łącznie 1382 osoby.

1 listopada 1953 roku miał miejsce pierwszy w dziejach Bydgoszczy awans piłkarzy miejscowej drużyny - Gwardii Bydgoszcz do I ligi piłkarskiej, po zwycięstwie w II-ligowym meczu kończącym rozgrywki sezonu 1953 z Kolejarzem Leszno 2:0. Bramki padły po samobójczym strzale Heinscha i składnej akcji wykończonej przez Jerzego Brzeskiego. Dzięki wygranej, obserwowanej przez nadkomplet widzów, bydgoszczanie wyprzedzili w tabeli o 1 pkt łódzkiego Włókniarza.

1 listopada 1955 roku Wydział Komunikacji Drogowej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy wprowadził całodobowe dyżury ekspertów: rzeczoznawców PZMot. i pracowników wydziału komunikacji; odtąd na wezwanie przybywali spiesznie na miejsce każdego wypadku na ulicach miasta, aby dokonać odpowiednich ustaleń.

1 listopada 1960 roku Wojewódzki Zarząd Kin zdecydował, że od tego dnia przedsprzedaż biletów do bydgoskich kin „Pomorzanin”, „Wolność”, Bałtyk, „Polonia”, „Orzeł”, Gryf” będzie prowadzona w biurze „Orbisu” przy Al. 1 Maja 17. Tym samym zlikwidowana została przedsprzedaż prowadzona przez Ośrodek Usług i Reklamy Filmowej przy Al. 1 Maja 35 i ul. Marcinkowskiego 14.

1 listopada 1978 roku PLL „Lot” uruchomiły nowe połączenie lotnicze z Bydgoszczy do Słupska. Wylot z Bydgoszczy miał miejsce o godz. 19.40, a ze Słupska o 7 rano. Lot trwał 40 minut.

1 listopada 1981 roku do obiegu weszła tzw. lokalna karta reglamentacyjna, która miała służyć bydgoszczanom do końca roku do nabywania innych towarów poza tymi, które już wcześniej objęte zostały sprzedażą kartkową. Karty koloru niebieskiego otrzymały dzieci i młodzież do lat 18, pozostali bydgoszczanie - karty czerwone. Sprzedawano na te kartki m.in. słodycze, papierosy, wódkę, tłuszcze roślinne. Na odcinki nieopisane, ale numerowane, w ciągu listopada i grudnia można było nabywać m.in. buty.

Nowe osiedle mieszkaniowe na poprzemysłowych terenach przy Rycerskiej w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo