Obchody 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w powiecie nakielskim zapowiadają się bardzo uroczyście.
<!** Image 2 align=right alt="Image 130367" sub="Składanie wiązanek kwiatów pod pomnikami to tradycyjna część obchodów historycznych rocznic / Fot. Archiwum">W gminie Nakło uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 w Paterku na żwirowisku przy pomniku Pomordowanych 5 Września 1939 Roku. 5 września od godziny 14 do 20 mieszkańcy Nakła na Rynku będą mogli oglądać wystawę współczesnego i historycznego sprzętu wojskowego oraz wielką rekonstrukcję historyczną, związaną z walkami o Nakło we wrześniu 1939 roku. Początek inscenizacji o godzinie 17. Na żwirowisku w Paterku i przy zbiorowej mogile pomordowanych na cmentarzu w Nakle umieszczone zostaną nowe tablice.
W Szubinie główne uroczystości rocznicowe odbędą się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Nakielskiej o godzinie 12. Kwadrans wcześniej delegacje, poczty sztandarowe i goście zbiorą się przy bramie głównej cmentarza. W samo południe zawyją syreny, a następnie odmówiona zostanie przez księdza Tadeusza Lesińskiego modlitwa w intencji ofiar drugiej wojny światowej na ziemi szubińskiej. Nie zabraknie również tradycyjnego apelu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945 mieszkańców miasta i gminy z udziałem młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Pod pomnikiem ofiar wojny złożone zostaną wiązanki kwiatów.
<!** reklama>- Nieco później w muzeum otwarta zostanie wystawa „W cieniu swastyki” i odbędzie się sesja popularnonaukowa „Druga wojna światowa przez pryzmat miejsc pamięci” - mówi Katarzyna Cieniuch z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
W Rejonowej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać okolicznościową ekspozycję.
W 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej specjalne wydawnictwo przygotował Urząd Miejski w Kcyni. Tego dnia odbędzie się promocja „Przewodnika po miejscach pamięci gminy Kcynia”, który będzie można kupić w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
- Zawiera on nie tylko fotografie i opisy miejsc pamięci narodowej, które związane są z wydarzeniami z okresu drugiej wojny światowej. Znajdują się w nim również fotografie tablic i pomników, które codziennie mijamy i które są symbolami naszej przeszłości. Związane są one z wydarzeniami i osobami znaczącymi dla historii naszego miasta i gminy - pisze we wstępie Tomasz Szczepaniak, burmistrz Kcyni.
Obchody rocznicy 1 września w Kcyni rozpoczną się o godzinie 17.45 przemarszem ulicami miasta, złożeniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz mszą w kcyńskiej farze.
Nie zabraknie też programu artystycznego, przygotowanego przez kcyńskie Szare Szeregi, oraz wieczoru pieśni patriotycznej.
W następnych dniach zorganizowany zostanie rajd rowerowy „Szlakiem miejsc pamięci narodowej” oraz okolicznościowa sesja popularnonaukowa.
W gminie Mrocza obchody rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej połączone zostaną z nadaniem Szkole Podstawowej w Mroczy imienia Wojska Polskiego. Aby upamiętnić ofiary drugiej wojny światowej, mieszkańcy Mroczy złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci narodowej.
Warto wiedzieć
- 71 stron ma okolicznościowy „Przewodnik po miejscach pamięci gminy Kcynia”.
- W wydawnictwie znalazło się 55 fotografii.