
Już blisko 280 tys. osób w Polsce jest zatrudnionych w centrach usług wspólnych (SSC), centrach outsourcingu procesów (BPO), branży IT oraz w ośrodkach badania i rozwoju (R&D) – wynika z danych ABSL. Część z nich byłaby skłonna zmienić miejsce zamieszkania ze względu na pracę. Jednak nie wszystkie polskie miasta są atrakcyjne dla pracowników centrów usług. Zobacz, w jakim stopniu największe ośrodki miejskie cieszą się zainteresowaniem korpoludków.

Pogoń za pieniądzem czasem idzie w parze z przeprowadzką
Zagraniczne korporacje otwierają swoje oddziały w Polsce ze względu na stosunkowo niskie koszty pracy i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Na swoje destynacje wybierają duże ośrodki miejskie i ich okolice. Wiele firm zatrudnia pracowników z innych miast, a ponad 60% osób zatrudnionych w centrach usług wzięłoby pod uwagę relokację ze względu na pracę – wynika z raportu firmy doradztwa personalnego HRK „Kraków, Warszawa, a może inne miasto? Relokacja w branży SSC”.

Gotowość do relokacji deklaruje ponad 60% pracowników centrów usług
Na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na atrakcyjniejszą pracę zgodziłoby się 64% osób zatrudnionych w sektorze SSC/BPO. Otwartość na taką decyzję zadeklarowało 67% respondentów do 33. roku życia. Wraz z wiekiem niechęć do relokacji rośnie. Na przeprowadzkę ze względu na pracę zgodziłoby się 57% ankietowanych w wieku 34-50 lat.

Lawirujemy między siedmioma miastami
Największym zainteresowaniem wśród osób zatrudnionych w centrach usług cieszy się siedem aglomeracji miejskich. Przodują one w kraju pod względem liczby pracowników sektora SSC/BPO i to właśnie w ich obrębie ma miejsce najwięcej migracji zarobkowych, czyli zmian miejsca zamieszkania ze względu na pracę i zarobki.