Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

53 lata temu do Bydgoszczy przybyli razem dwaj najważniejsi polscy dostojnicy kościelni, Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Prymas Stefan Wyszyński (stoi) i ówczesny kardynał Karol Wojtyła (drugi od prawej) w kościele MBNP na Szwederowie w 1966 roku.
Prymas Stefan Wyszyński (stoi) i ówczesny kardynał Karol Wojtyła (drugi od prawej) w kościele MBNP na Szwederowie w 1966 roku. Z archiwum "Expressu"/Marii Wardy
Główne obchody milenijne w Bydgoszczy zaplanowano na 29 maja 1966, a punktem kulminacyjnym miała być koronacja obrazu Matki Bożej z Różą w ówczesnej farze.

Aktu koronacji dokonać mieli wspólnie prymas Polski Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski, przyszły papież, kardynał Karol Wojtyła. Ceremonia zaplanowana była pierwotnie na Starym Rynku, gdzie obraz miał zostać wystawiony na widok tysięcy bydgoszczan, chcących być świadkami tak ważnego wydarzenia. Jednak ówczesne władze miasta nie zgodziły się na taką organizację obchodów.

Obraz w taksówce?

Brak zgody ze strony przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Kazimierza Maludzińskiego był spowodowany obawami przed „zbiorową manifestacją religijności bydgoskiej klasy robotniczej”.
Kazimierz Maludziński zasugerował dokonanie koronacji obrazu zamiast na Starym Rynku - w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie, wokół którego „znajduje się duży teren przykościelny”. Tak też się stało. Obraz z głównego ołtarza trzeba było wyjąć z ram i przewieźć na Szwederowo. Dokonano tego w godzinach przedpołudniowych w niedzielę koronacyjną, a następnie... przetransportowano go zwykłą taksówką.

dwóch pasażerów musiało klęczeć na podłodze, a trzeci... trzymał przez całą drogę drzwi, których nie dało się domknąć.

Jak nam opowiedział Czytelnik „Expressu”, był on w tym czasie taksówkarzem. Przypadkowo zatrzymał się na Starym Rynku. Podeszło do niego parę osób, zastanawiając się, czy ich „pakunek” się zmieści. Jak się okazało, był to wielki obraz zapakowany w szary papier, a grupie pasażerów przewodniczył ksiądz. Ostatecznie obraz zmieścił się do taksówki z tym, że dwóch pasażerów musiało klęczeć na podłodze, a trzeci... trzymał przez całą drogę drzwi, których nie dało się domknąć.

Akt oddania

Kardynał Wojtyła przybył do Bydgoszczy w południe, prymas Wyszyński, jadący z Gdańska, dopiero ok. 17.30. Podczas mszy koronacyjnej o godzinie 19, która zgromadziła w kościele i na placu wokół świątyni na Szwederowie tysiące wiernych, homilię wygłosił i koronę w obrazie umieścił prymas w asyście aż dwunastu biskupów. Duszpasterze z Bydgoszczy odmówili akt oddania ziemi bydgoskiej Maryi.
Po mszy obraz samochodem wrócił do fary, bowiem nawet na przeniesienie go do tej świątyni po zakończeniu koronacji w uroczystej procesji Prezydium MRN nie wyraziło zgody.

homilię wygłosił i koronę w obrazie umieścił prymas Stefan Wyszyński w asyście aż dwunastu biskupów.

Arcybiskupi pozostali w Bydgoszczy do poniedziałku. Rano prymas Wyszyński odprawił mszę w farze, w ciągu dnia i Wyszyński, i Wojtyła koncelebrowali msze w bydgoskich kościołach.

„Najbardziej nieudana”

Jak wynika z dokumentów znajdujących się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej, oceny tych obchodów formułowane przez SB i władze partyjne były dla tych służb bardzo optymistyczne. Według I zastępcy komendanta wojewódzkiego MO ds. SB w Bydgoszczy płk. Leona Dąbrowskiego koronacja obrazu była „najbardziej nieudaną imprezą” w ramach obchodów milenijnych.
Pracownicy KW PZPR oszacowali, że w ciągu dwóch dni w bydgoskich uroczystościach wzięło udział łącznie około 10 tysięcy osób wobec 50 tysięcy spodziewanych przez gnieźnieńską kurię, co poczytano sobie za wielki sukces.

Kara dla księdza

Przyznać trzeba, że na taki rezultat solidnie zapracowała miejscowa SB. Starała się ona już na długo przed datą uroczystości przeszkadzać, jak tylko można było. M.in. ks. Ludwik Sieńko za urządzenie w kaplicy kościoła św. Wincentego a Paulo wystawy rysunków dzieci o tematyce milenijnej został ukarany wysoką grzywną 3500 złotych. Niewygodnych księży zmuszano do milczenia lub usuwano z Bydgoszczy. Zorganizowano wreszcie szereg atrakcyjnych imprez kulturalno-rozrywkowych, których w owym czasie był deficyt - by odciągnąć jak najwięcej ludzi od udziału w niedzielnych i poniedziałkowych uroczystościach religijnych.

Bydgoszcz. Uroczystość z okazji 100-lecia utworzenia 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera