Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41 lat temu otwarty został pierwszy sklep nocny w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 1 CZERWCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 1 czerwca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 1 czerwca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 1 czerwca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1.06 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 1 CZERWCA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

1 czerwca 1410 roku starosta bydgoski, Jan z Brzozogłów, otrzymał od króla Władysława Jagiełły zamek bydgoski w dzierżawę.

1 czerwca 1781 roku na podstawie porozumienia między władzami państwowymi a biskupem chełmińskim hr. Janem Karolem von Hohenzollernem utworzono w Bydgoszczy gimnazjum katolickie, stało się to w rok po rozwiązaniu kolegium jezuitów.

1 czerwca 1815 roku do Bydgoszczy wkroczył pierwszy po odejściu Rosjan oddział wojsk pruskich pod dowództwem majora Treskowa, witany entuzjastycznie przez ludność niemiecką i żydowską.

1 czerwca 1868 roku powstał w Bydgoszczy miejski zakład oczyszczania ulic i latryn, posiadający razem ze strażakami swój magazyn i hangar w budynku kościoła Klarysek.

1 czerwca 1908 roku rozpoczęło się zarządzone przez magistrat liczenie przechodniów na ul. Mostowej w Bydgoszczy w celu stwierdzenia, czy nie zachodzi potrzeba poszerzenia mostu przez Brdę.

1 czerwca 1929 roku otwarto regularną komunikację lotniczą na trasie Poznań - Bydgoszcz – Gdańsk. Pierwszym pasażerskim samolotem, który o godz. 9 „usiadł” na pasie startowym lotniska w Bydgoszczy był aeroplan marki Junkers 13 z Gdańska, czyli zza granicy, bowiem wówczas Gdańsk był Wolnym Miastem. Maszyna kierowana była przez pilota Tobijczyka, który o godz. 10 odleciał do Poznania. Na lotnisku były przemówienia, kwiaty, gratulacje. Do Poznania przelecieli się jako pierwsi polityk dr Szymański, płk. Pałaszewski i redaktor „Dziennika Bydgoskiego”, Teodor Brandowski. Linia czynna do była do września 1933 roku.

1 czerwca 1930 roku do użytku zostało oddane nowe boisko sportowe przy ul. Nakielskiej, obecnie stadion „Gwiazdy”. Otrzymało ono imię znanego lekarza społecznika, Idziego Świtały. Uroczystość otwarcia zorganizowało Towarzystwo Sokół V Wilczak – Okole.

Tego samego dnia trzy bydgoskie kina wprowadziły na ekrany wyłącznie filmy dźwiękowe. Muzycy zatrudnieni w kinach otrzymali wypowiedzenie.

1 czerwca 1938 roku została uruchomiona w Bydgoszczy pod numerem 05 telefoniczna zegarynka. Nagrano głos warszawskiej aktorki Lidii Wysockiej.

1 czerwca 1952 roku rozpoczęła się w Bydgoszczy sprzedaż na przedpłaty mleka i pieczywa z dostawą do domu, pod drzwi we wczesnych godzinach rannych. Ta forma sprzedaży, z różnymi zmianami, trwała aż do końca istnienia jednolitych sieci handlowych w latach 80. ub. wieku.

1 czerwca 1956 roku w salach Domu Oficera w koszarach przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy otwarta została wystawa pn. „Balony nieprzyjaźni” prezentująca przechwycone balony szpiegowskie i propagandowe wraz z ich wyposażeniem, wysyłane nad Polskę przez „imperialistów” w ramach dywersji.

1 czerwca 1959 roku z dworca PKP Bydgoszcz Główna wobec tłumu ciekawskich zgromadzonych na peronie odjechał po raz pierwszy do Warszawy nowy pociąg, nazwany lukstorpedą, który miał na trasie do stolicy rozwijać szybkość sięgającą 100 km na godz. i osiągać cel w przeciągu 3 godz. i 15 min. Całość pociągu stanowił… jeden wagon motorowy posiadający 72 miejsca siedzące. Załoga liczyła dwie osoby – motorniczy i konduktor.

1 czerwca 1967 roku Ministerstwo Nauki wyraziło zgodę na otwarcie w Bydgoszczy zaocznej filii Akademii Rolniczej z Poznania. Był to zalążek późniejszej bydgoskiej akademii, która razem z Wyższą Szkołą Inżynierska stworzyła obecny Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.

1 czerwca 1969 roku otwarty został nowy bydgoski dworzec kolejowy – Bydgoszcz Leśna. Początkowo zatrzymywały się na nim tylko pociągi lokalne do i z Torunia, później – praktycznie wszystkie przejeżdżające tą trasą, włącznie z ekspresowymi.

1 czerwca 1973 roku nastąpiło uruchomienie komunikacji tramwajowej na Wyżyny. Ul. Wojska Polskiego kursowały tramwaje linii nr 2 z Bielaw przez nowo wybudowany odcinek od trasy prowadzącej ul. Wojska Polskiego do pętli przy ul. Modrakowej.

1 czerwca 1978 roku otwarty został pierwszy sklep nocny w Bydgoszczy. Placówka WSS „Społem” przy ul. Dworcowej 83 czynna była całą dobę z trzygodzinną przerwą w godzinach rannych.

1 czerwca 1979 roku na rogu ulic Magdzińskiego i Podwale otwarto specjalistyczny sklep rowerowy sprzedający głównie bicykle produkowane przez bydgoskie zakłady „Romet”. Placówka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem bydgoszczan i przyjezdnych aż do połowy lat 90.

1 czerwca 1985 roku w związku z powstaniem Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej Wojewódzka Rada Narodowa w Bydgoszczy powołała 216 kontrolerów społecznych IRCh mających prawo do działania na terenie woj. bydgoskiego.

1 czerwca 1992 roku miało miejsce otwarcie w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej wybudowanego w ciągu roku nowego zakładu „Coca-cola Bottlers Ltd.” Firma zatrudniała początkowo 250 osób i produkowała pół miliona butelek tego napoju na dobę. Zakład jednak dość szybko zakończył działalność w naszym mieście i wyprowadził się.

1 czerwca 2008 roku rozpoczęła się pierwsza, trzydniowa edycja „Steru na Bydgoszcz”- imprezy wodniackiej w centrum Bydgoszczy, organizowanej rokrocznie do dziś.

FLESZ - Mieszkania w Polsce drożeją

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera