Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28 stycznia w Bydgoszczy. Z 60 bydgoskich szkół z powodu grypy czynnych zostało tylko 8 [kalendarium 28.01.]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Michal Pawlik, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 28 stycznia.
Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał handel w Bydgoszczy. Po dawnych straganach, sklepach i reklamach zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. >>>

Tak handlowano w Bydgoszczy przed wojną - zobacz szyldy skle...

28 stycznia 1936 roku podczas zebrania organizacyjnego w salach Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej, z inicjatywy Alfonsa Roeslera powołano zarząd Orkiestry Filharmonicznej Miasta Bydgoszczy. Prezesem został Małecki, a kapelmistrzem Kulecki. Pierwszy koncert orkiestry odbył się 8 maja 1936 o godz. 20 w sali Strzelnicy. Dyrygował Walter Winterfeld.

Tego samego dnia w warszawskim urzędzie patentowym zarejestrowany został aparacik przeznaczony do dzielenia zapałek na czworo wymyślony i skonstruowany przez Jana Krużyńskiego z Bydgoszczy.

28 stycznia 1939 roku ukazał się komunikat Agencji Telegraficznej Express, w którym w związku z rozpoczęciem budowy kanału Warta – Gopło poinformowano o planach przebudowy Kanału Bydgoskiego w ten sposób, aby dostosować go do ruchu barek o pojemności do 600 ton.

28 stycznia 1945 roku ukazał się pierwszy numer dziennika „Wiadomości Bydgoskie”, redagowanego przez Tymczasowy Komitet Obywatelski. Gazeta przestała się ukazywać już 2 lutego.

Tego samego dnia do Bydgoszczy przyjechała tzw. grupa operacyjna Krajowej Rady Narodowej w składzie Antoni Alster, Karol Bąkowski, Jan Grudziński, Franciszek Król, Henryk Malinowski i Kazimierz Ślusarek. Otrzymali oni zadanie objęcia władzy w mieście i województwie.

28 stycznia 1951 roku w Bydgoszczy pojawiły się zakupione przez zarząd miasta pierwsze węgierskie autobusy marki „Mavag” koloru czerwonego, które zastąpiły wysłużone miejskie autobusy GAZ prod. ZSRR.

28 stycznia 1959 roku tuż po północy na oddział wewnętrzny szpitala wojewódzkiego przy ul. Curie-Skłodowskiej w Bydgoszczy przywieziono kilka osób z objawami zatrucia alkoholem metylowym. Jedna z nich, 47-letnia kobieta, tego dnia po południu zmarła. Alkohol został skradziony z jednego z bydgoskich zakładów.

Tu znowu trzeba sięgnąć do historii. Mówi się, że zegarki z kamizelek trafiły na męskie ręce w czasie wojny francusko-pruskiej (1870-1871 r.). Trzymanie broni, mapy czy innego wyposażenia uniemożliwiało wyjęcie zegarka z kieszeni munduru, dlatego zegarki zaczęto nosić na lewym nadgarstku, a dzięki temu że koronka umiejscowiona była z prawej strony koperty, oficerowi mogli szybko synchronizować czasomierze, by planować militarne operacje w jednym czasie.

Dlaczego nosimy zegarek na nadgarstku lewej ręki? Poznaj teo...

28 stycznia 1969 roku z powodu epidemii grypy wywołanej słynnej wirusem Hongkong zawieszono do 1 lutego lekcje w 17 bydgoskich szkołach, a w następnych dniach w kolejnych. 30 stycznia z 60 szkół różnych typów czynnych było już tylko 8. Zajęcia we wszystkich placówkach wznowione zostały dopiero 10 lutego.

28 stycznia 1970 roku nad ranem obficie sypnął śnieg, tworząc w Bydgoszczy zaspy sięgające 30 cm. Nie działała komunikacja tramwajowa, spóźniały się autobusy. Ponad 30 pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z powodu doznanych uszkodzeń wycofano z ruchu. Odśnieżanie głównych ulic w mieście trwało do wieczora.

28 stycznia 1979 roku na skutek awarii i wycieku wody z sieci, cały górny taras Bydgoszczy od godzin popołudniowych aż do południa następnego dnia pozbawiony był wody.

28 stycznia 1989 roku na zebraniu założycielskim w auli Akademii Techniczno-Rolniczej powstał bydgoski oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Dwa dni później zarząd wybrał prezesem Tadeusza Neckowicza. Od 7 listopada 1989 roku funkcję tę pełnił przez wiele lat Jan Malinowski.

28 stycznia 1995 roku ok. godz. 13 zapalił się gaz wydobywający się z pękniętej rury w jarze Kubusia Puchatka na osiedlu Wyżyny w Bydgoszczy. Przybyła straż ewakuowała ok. 400 osób z pobliskiego wieżowca przy ul. Ogrody 29. Mieszkańcy wrócili do domu dopiero po godz. 19, kiedy wypalił się gaz w odciętej od jego dopływu rurze.

Nasze miasto jest pełne miejsc i budynków, które zachwycają urodą. Szczególnie pięknie prezentują się one teraz, kiedy wszystko wraca do życia, oświetlone słońcem. Zobaczcie zachwycające zdjęcia bydgoskich obiektów.

Bydgoszcz jest piękna! Te zdjęcia zachwycają! [galeria]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera