1457: do Bydgoszczy przybył król Kazimierz Jagiellończyk wybierający się do Prus celem wykupienia Malborka z rąk zaciężnych krzyżackich. W Bydgoszczy król naradzał się m.in. z Andrzejem Tęczyńskim, Janem Rytwiańskim, Janem Długoszem i doktorem Jakubem z Szadku. Z królem spotkali się także arcybiskup gnieźnieński i biskupi poznański i kujawski, wielu możnych panów i radców koronnych.
1867: pochodzący z Inowrocławia Tomasz Śniegowski założył przy ul. Długiej 19 pierwszą w Bydgoszczy polską księgarnię wraz ze składem nut i wypożyczalnią książek oraz czytelnią. Na skutek szykan ze strony Niemców po pikiecie księgarni w 1876 roku Śniegowski opuścił Bydgoszcz, udając się do Kijowa.
1923: do Bydgoszczy przybył ks. Jan Kozal, który pięć dni później objął stanowisko katechety w Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym. Po czterech latach pracy w Bydgoszczy został przeniesiony do seminarium w Gnieźnie, a w 1939 roku mianowano go biskupem włocławskim. Zmarł w obozie w Dachau w 1943 roku, a w 1987 roku papież Jan Paweł II beatyfikował go w Warszawie.
1928: rozpoczęła się budowa elektrowni na Jachcicach, oddanej do użytku w grudniu następnego roku, jednej z największych inwestycji w Bydgoszczy w okresie międzywojennym.
1939: rozstrzygnięty został konkurs na projekt nowego ratusza w Bydgoszczy. Spośród 52 prac konkursowych jury wybrało projekt Jerzego Woyzburna. Miał to być monumentalny obiekt na powierzchni 8000 m kw. z 200 pomieszczeniami i z ogromnym podziemnym archiwum zlokalizowany nad Brdą w okolicach mostu Bernardyńskiego. Początek prac planowano na wiosnę 1940 roku. Niestety, szkice projektu gmachu nie zachowały się.
1945: ukazał się w Bydgoszczy pierwszy numer wojewódzkiego tygodnika, a od czerwca dziennika Polskiej Partii Robotniczej o nazwie „Trybuna Pomorska”. Wychodził do września 1947 r.
1971: w ramach wieczorów kabaretowych organizowanych w barze „Kaskada” na Starym Rynku wystąpili z programem „Wiosna” popularna piosenkarka i aktorka Kalina Jędrusik i satyryk Marian Załucki.
1973: odbyła się w Bydgoszczy XIII Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR przy Pomorskim Okręgu Wojskowym z udziałem I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i ministra obrony narodowej Wojciecha Jaruzelskiego.
1995: zmarł w Bydgoszczy były poseł na Sejm, Ryszard Helak, działacz opozycji i bydgoskiej „Solidarności”, uczestnik rozmów przy okrągłym stole, członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, z zawodu architekt.
1997: miała miejsce nieudana próba odwołania prezydenta Bydgoszczy Henryka Sapalskiego. Opozycja grupująca radnych m.in. SLD i Porozumienia Centrum miała tylko 27 głosów, o jeden za mało.
