Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 sierpnia w Bydgoszczy ogłoszono stan wyjątkowy [Kalendarium bydgoskie, 17 sierpnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
17 sierpnia 1920 roku został w Bydgoszczy ogłoszony stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem inwazją wojsk bolszewickich. Obejmował on zakaz zabaw i koncertów, naklejania ogłoszeń, obowiązek zdania broni i opuszczenia miasta przez wszystkie osoby niezameldowane. Zniesiony został po pozytywnych wieściach z frontu w dniu 20 sierpnia.
17 sierpnia 1920 roku został w Bydgoszczy ogłoszony stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem inwazją wojsk bolszewickich. Obejmował on zakaz zabaw i koncertów, naklejania ogłoszeń, obowiązek zdania broni i opuszczenia miasta przez wszystkie osoby niezameldowane. Zniesiony został po pozytywnych wieściach z frontu w dniu 20 sierpnia. Mikołaj Romanowski
Zobacz, co jeszcze ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 17 sierpnia.

17 sierpnia 1413 roku starosta bydgoski Jan Brzozogłowy nadał klasztorowi karmelitów, znajdującemu się w rejonie obecnego placu Teatralnego, młyn działający w ówczesnej wsi Jachcice.

17 sierpnia 1466 roku do Bydgoszczy w asyście 100 jeźdźców dotarł książę zachodniopomorski Eryk II na rokowania z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, przebywającym w mieście od 23 lipca. Trzy dni później rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia, w którym Eryk zobowiązał się nie przepuszczać przez swoje ziemie wrogów Polski.

17 sierpnia 1891 roku w rejestrze handlowym sądu w Bydgoszczy zarejestrowany został Bromberger Schleppschifahrt (od 1925 r. Lloyd Bydgoski), przedsiębiorstwo zajmujące się żeglugą na Brdzie i Kanale Bydgoskim, transportem, spławem drewna, przeładunkiem i składowaniem towarów. Dyrekcja ulokowała się w budynku przy Grodzkiej 17. Przedsiębiorstwo spolonizowane zostało w 1920 roku. W 1945 roku ustanowiono nad nim przymusowy zarząd państwowy, a w 1955 zostało przejęte przez Skarb Państwa.

Taką Bydgoszcz podziwiać można tylko na starych widokówkach. Prezentujemy kartki pocztowe z końca ubiegłego wieku oraz te troszkę młodsze, kolportowane do 1945 roku. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Bydgoszcz...Zobaczcie stare pocztówki z Bydgoszczy >>>

Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]

17 sierpnia 1919 roku miał miejsce napad około stu uzbrojonych członków Grenzschutzu na zebranych w Domu Polskim przy obecnej ul. Warmińskiego Polaków, których pobito, ponadto zdemolowano lokal, ukradziono pieniądze z kasy i żywność, a kobietom biżuterię. Domu nigdy już nie wyremontowano.

17 sierpnia 1920 roku został w Bydgoszczy ogłoszony stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem inwazją wojsk bolszewickich. Obejmował on zakaz zabaw i koncertów, naklejania ogłoszeń, obowiązek zdania broni i opuszczenia miasta przez wszystkie osoby niezameldowane. Zniesiony został po pozytywnych wieściach z frontu w dniu 20 sierpnia.

17 sierpnia 1926 roku zmarł dr Władysław Piórek, pierwszy honorowy obywatel Bydgoszczy w czasach polskich, który odebrał ten tytuł ledwie 9 dni wcześniej. Pogrzeb odbył się 20 sierpnia na cmentarzu Nowofarnym.

17 sierpnia 1929 roku rozpoczęły się dwudniowe mistrzostwa Europy w wioślarstwie na torze w Brdyujściu z udziałem 152 zawodników z 11 krajów. Brązowy medal dla Polski zdobyła czwórka BTW bez sternika, w sumie Polacy sięgnęli po cztery medale. Były to jedyne sportowe mistrzostwa Europy zorganizowane w Bydgoszczy przez cały czas trwania II RP.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

17 sierpnia 1938 roku w ogrodzie kawiarni „Teatralka” przy Teatrze Miejskim wystąpiła ciesząca się międzynarodową sławą rewia liliputów.

17 sierpnia 1996 roku na odbywający się pod hasłem „Nie tęsknij - przyjedź” III Zjazd Polonii Ziemi Bydgoskiej zaproszono szerokie grono osób z tzw. młodej emigracji. Na zakończenie wybrano nowego przewodniczącego, którym został bydgoszczanin z USA Ryszard Ciskowski.

17 sierpnia 2016 roku miało miejsce uroczyste powitanie w klubie Lotto Bydgostia „złotych” wioślarek Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj po powrocie z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Tak prezentowała się Bydgoszcz przed nadejściem 1939 roku. Wiele miejsc i budynków nie przetrwało próby czasu i możemy je tylko oglądać na zdjęciach. Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy...>>>Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.nac.gov.pl

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera