17 sierpnia 1413 roku starosta bydgoski Jan Brzozogłowy nadał klasztorowi karmelitów, znajdującemu się w rejonie obecnego placu Teatralnego, młyn działający w ówczesnej wsi Jachcice.
17 sierpnia 1466 roku do Bydgoszczy w asyście 100 jeźdźców dotarł książę zachodniopomorski Eryk II na rokowania z królem Kazimierzem Jagiellończykiem, przebywającym w mieście od 23 lipca. Trzy dni później rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia, w którym Eryk zobowiązał się nie przepuszczać przez swoje ziemie wrogów Polski.
17 sierpnia 1891 roku w rejestrze handlowym sądu w Bydgoszczy zarejestrowany został Bromberger Schleppschifahrt (od 1925 r. Lloyd Bydgoski), przedsiębiorstwo zajmujące się żeglugą na Brdzie i Kanale Bydgoskim, transportem, spławem drewna, przeładunkiem i składowaniem towarów. Dyrekcja ulokowała się w budynku przy Grodzkiej 17. Przedsiębiorstwo spolonizowane zostało w 1920 roku. W 1945 roku ustanowiono nad nim przymusowy zarząd państwowy, a w 1955 zostało przejęte przez Skarb Państwa.
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
17 sierpnia 1919 roku miał miejsce napad około stu uzbrojonych członków Grenzschutzu na zebranych w Domu Polskim przy obecnej ul. Warmińskiego Polaków, których pobito, ponadto zdemolowano lokal, ukradziono pieniądze z kasy i żywność, a kobietom biżuterię. Domu nigdy już nie wyremontowano.
17 sierpnia 1920 roku został w Bydgoszczy ogłoszony stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem inwazją wojsk bolszewickich. Obejmował on zakaz zabaw i koncertów, naklejania ogłoszeń, obowiązek zdania broni i opuszczenia miasta przez wszystkie osoby niezameldowane. Zniesiony został po pozytywnych wieściach z frontu w dniu 20 sierpnia.
17 sierpnia 1926 roku zmarł dr Władysław Piórek, pierwszy honorowy obywatel Bydgoszczy w czasach polskich, który odebrał ten tytuł ledwie 9 dni wcześniej. Pogrzeb odbył się 20 sierpnia na cmentarzu Nowofarnym.
17 sierpnia 1929 roku rozpoczęły się dwudniowe mistrzostwa Europy w wioślarstwie na torze w Brdyujściu z udziałem 152 zawodników z 11 krajów. Brązowy medal dla Polski zdobyła czwórka BTW bez sternika, w sumie Polacy sięgnęli po cztery medale. Były to jedyne sportowe mistrzostwa Europy zorganizowane w Bydgoszczy przez cały czas trwania II RP.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
17 sierpnia 1938 roku w ogrodzie kawiarni „Teatralka” przy Teatrze Miejskim wystąpiła ciesząca się międzynarodową sławą rewia liliputów.
17 sierpnia 1996 roku na odbywający się pod hasłem „Nie tęsknij - przyjedź” III Zjazd Polonii Ziemi Bydgoskiej zaproszono szerokie grono osób z tzw. młodej emigracji. Na zakończenie wybrano nowego przewodniczącego, którym został bydgoszczanin z USA Ryszard Ciskowski.
17 sierpnia 2016 roku miało miejsce uroczyste powitanie w klubie Lotto Bydgostia „złotych” wioślarek Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj po powrocie z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]