Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 marca w Bydgoszczy rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Bydgoscy sportowcy na obozie rehabilitacyjno-sportowym Olimpiad Specjalnych w Zakopanem
Bydgoscy sportowcy na obozie rehabilitacyjno-sportowym Olimpiad Specjalnych w Zakopanem Tadeusz Rybski
Od 4 do 7 marca w Zakopanem i od 17 do 20 marca 2020 r. w Bydgoszczy trwać będą X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

W Bydgoszczy będziemy świadkami rywalizacji 250 sportowców Olimpiad Specjalnych z całego kraju w trzech dyscyplinach: unihokeju, hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim. Łyżwiarze szybcy rywalizować będą na lodowisku Torbyd. Hala Sportowo-Widowiskowa Immobile Łuczniczka będzie miejscem rozgrywania meczy hokeja halowego, a rywalizację unihokeja oglądać będzie można w hali Arena.

- W ramach Igrzysk nasi sportowcy rywalizować będą na najlepszych dostępnych obiektach sportowych w kraju. Chcielibyśmy także, by na trybunach tych obiektów w dniach Igrzysk pojawili się kibice, wstęp na wszystkie zawody jest bezpłatny. To będzie święto wyjątkowego sportu, nasi zawodnicy zawsze pokazują prawdziwe emocje: od radości zwycięstwa po gorycz porażki. W treningi i starty wkładają ogromną determinację, dają z siebie wszystko - mówi Agnieszka Szewczyk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Bydgoszczy.

Ceremonia otwarcia bydgoskiej części Igrzysk rozpocznie się 17 marca o godz. 19.00 w hali tenisowej Zawiszy. Zapłonie Płomień Nadziei, a zawodnicy złożą uroczystą przysięgę. W ich imieniu rotę przysięgi wygłosi zawodnik Olimpiad Specjalnych z Bydgoszczy, Przemysław Lisiecki. W Igrzyskach uczestniczyć będą też m. in. sportowcy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy: Klaudia Leśniewska, Dominik Rywolt, Adam Górniak (narciarstwo zjazdowe) i Wojciech Górniak (biegi na rakietach śnieżnych) oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy: Marcin Lackner (narciarstwo).

- My zawodnicy od dawna odliczamy już dni do Igrzysk. To dla nas możliwość pokazania swoich sportowych umiejętności, walki o medale - mówi Przemysław Lisiecki. - Jestem w Olimpiadach Specjalnych od kilkunastu lat, od dawna gram też w hokeja halowego. Cieszę się, że w Igrzyskach Ogólnopolskich mogę rywalizować na swoim terenie, być gospodarzem dla zawodników, którzy przyjadą tu z różnych miejsc. Dla nas zawody Olimpiad Specjalnych, Igrzyska to nie tylko medale, to możliwość rozmów, poznawania nowych ludzi, spotkań, które pamięta się długo. Równie długo jak rywalizację sportową - dodaje Przemysław Lisiecki.

Atrakcją ceremonii otwarcia w Bydgoszczy będzie koncert zespołu Żuki, który popularyzuje największe przeboje rocka lat 60 i 70, m.in. utwory The Beatles, Led Zeppelin, Free, Krzysztofa Klenczona, a także autorskie utwory. Żuki od lat wspierają Olimpiady Specjalne Kujawsko-Pomorskie. Wystąpi też Zespół Tańca Współczesnego BRAX z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej. Ceremonię otwarcia poprowadzi Zygmunt Chajzer, wieloletni Ambasador Olimpiad Specjalnych.

X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych zakończą się w Bydgoszczy 20 marca o godz. 12.30, a ceremonię zamknięcia poprowadzi Ambasador Olimpiad Specjalnych Michał Olszański. Na zakończenie wspólną zabawę przygotuje Freedom Dance Studio Paweł Paczyński.

Wcześniej (4-7 marca 2020), zawodnicy rywalizować będą pod Tatrami - na obiektach COS Zakopane oraz Stacji Narciarskiej „Suche”.

Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady - ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W 2020 roku Olimpiady Specjalne obchodzą 35-lecie swojej obecności w Polsce. W naszym kraju to ponad 17 tys. zawodników, 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera