Księżyc zasłonięty będzie w ponad 60 proc. O której rozpocznie się zaćmienie Księżyca?
Spektakl na nieboskłonie zacznie się o godzinie 22:01. O tej godzinie Księżyc znajdować się będzie nad południowo-wschodnim horyzontem Ziemi i powoli na jego tarczę zacznie nasuwać się cień Ziemi. Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 23:31 - wtedy to Księżyc zasłonięty będzie w 2/3 przez cień Ziemi. Jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą i niebo nie będzie zasnute chmurami, będzie to ujmujący i malowniczy widok.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Na czym polega zaćmienie Księżyca?
Dla wyjaśnienia pojęcia zaćmienia całkowitego i częściowego Księżyca konieczne jest zrozumienie pojęć: „stożek cienia całkowitego” i „stożek półcienia”.
- Stożek cienia całkowitego to miejsce geometryczne tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne.
- Stożek półcienia to miejsce geometryczne tych punktów, z których tylko część Słońca jest widoczna, a część zasłonięta przez Ziemię.

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca.
- A – Słońce
- B – Ziemia
- C – Księżyc
- D – stożek półcienia
- E – stożek cienia całkowitego
Zaćmienie Księżyca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.
Najbliższe zaćmienia Księżyca. Kiedy warto patrzeć w niebo?
Kiedy jeszcze w najbliższym czasie na niebie obserwować będzie można zjawisko zaćmienia Księżyca? Niestety, miłośników astronomii nie ucieszy zapewne fakt, że zaćmienia Księżyca w 2019 roku już nie będzie. Najbliższe zaćmienia Księżyca nastąpią:
- 10 stycznia 2020 - półcieniowe/częściowe zaćmienie Księżyca
- 5 czerwca 2020 - półcieniowe/częściowe zaćmienie Księżyca
- 5 lipca 2020 - półcieniowe/częściowe zaćmienie Księżyca
- 30 listopada 2020 - półcieniowe/częściowe zaćmienie Księżyca
Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie 1 godzina i 47 minut.
Różne zaćmienia Księżyca
Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy wtedy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca. Gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie znajduje się w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.
W ciągu roku zdarzają się co najmniej dwa zaćmienia Słońca, a w sprzyjających warunkach pięć. Natomiast rocznie mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca, ale może być też tak, że w danym roku nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe).
