
7. Zakwaterowanie
W wielu krajach panuje bardzo trudna syuacja na rynku mieszkaniowym. O tym, jak ciężko jest znaleźć lokal do wynajęcia w rozsądnej cenie, przekonali się m.in. warszawiacy czy sztokholmczycy.
Jeżeli korzystamy z usług agencji zatrudnienia, zapewnienie zakwaterowania może leżeć po jej stronie. W przeciwnym razie warto znaleźć pokój lub mieszkanie jeszcze przed wyjazdem.
Nie należy natomiast płacić za wynajem z góry i bezwzględnie trzeba unikać ogłoszeniodawców, którzy nakłaniają wynajmującego do dokonania przelewu przez Western Union lub MoneyGram.

6. Konto w zagranicznym banku
Kolejnym wyzwaniem może okazać się założenia konta w banku. Zasady otwarcia rachunku bankowego mogą znacznie różnić się między sobą, w zależności od kraju.
Warto jeszcze przed wyjazdem porównać oferty kont online, dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne do założenia konta oraz zapytać, czy można dopełnić niezbędnych formalności online.

5. Oszczędności
Każdy wyjazd za granicę jest pewną inwestycją. Jeżeli wyjeżdżamy we własnym zakresie, trzeba odłożyć pieniądze na podróż, opłaty za mieszkanie czy zakupy żywieniowe. Musimy także liczyć się z dodatkowymi wydatkami, np. koniecznością zaopatrzenia się w pościel czy garnki.
Jeżeli mamy ograniczony budżet, warto jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się, ile wynoszą koszty utrzymania w danym kraju.

4. Znajomość języka
Nie trzeba znać narodowego języka, aby podjąć pracę za granicą. W takich krajach jak Holandia znajomość języka angielskiego wystarczy, aby móc się porozumieć.
Warto jednak nauczyć się przed wyjazdem najczęściej używanych zwrotów i słówek w danym języku.