
Które ściany nośne, a które działowe?
Chcąc dokonywać w mieszkaniu przeróbek, np. połączenia dwóch pomieszczeń w jedno, trzeba wiedzieć, które ściany można bezpiecznie wyburzyć. Ściany nośne oznacza się na planie mieszkania grubą kreską i ukośnymi liniami – tych ruszyć nie wolno. To samo dotyczy słupów konstrukcyjnych. Ściany działowe, nadające się do zburzenia, oznaczone będą z kolei kratkami oraz cieńszą kreską.

Urządzenia sanitarne zbyt blisko ściany
To kolejne częste przekłamanie na planie mieszkania: chcąc sprawić wrażenie, że łazienka jest większa niż w rzeczywistości, deweloper rysuje umywalkę, sedes czy bidet bardzo blisko ściany. Tymczasem dla wygody użytkownika urządzenia sanitarne powinny być bardziej odsunięte od ścian, co zmniejszy dostępny metraż.

Gdzie liczniki i osprzęt elektryczny?
Kolejny ważny element to rozmieszczenie liczników i innych urządzeń pomiarowych – ponieważ musi być do nich swobodny dostęp, ograniczają one możliwości aranżacyjne. Na planie musi być też zaznaczona lokalizacja elementów takich jak włączniki światła, gniazdka elektryczne, dzwonek czy domofon. Warto uważnie im się przyjrzeć, będą bowiem miały zasadniczy wpływ na komfort mieszkania.

Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne
Ważnym symbolem na planie jest przekreślony kwadrat lub przekreślone kółko – w ten sposób oznacza się bowiem szachty, czyli obudowy szybów wentylacyjnych i pionów kanalizacyjnych. Od rozmieszczenia pionów zależy, gdzie w mieszkaniu może być ulokowana kuchnia oraz łazienka. Warto też zwrócić uwagę, czy w miejscu planowanej kuchni są dwa wywiewy powietrza: jeden ogólny oraz drugi dla okapu kuchennego.