- Przez dziesięciolecia w Bydgoszczy niewiele się mówiło o 2 tysiącach polskich obywateli narodowości żydowskiej wymordowanych przez niemieckiego okupanta. Historia gminy była praktycznie nieznana. Zniszczona została synagoga przy Jana Kazimierza i trzy cmentarze. Kilka zabytków związanych z diasporą ocalało w Fordonie, w tym synagoga i kuczka - tłumaczy Damian „Amon” Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, które odgrywa wielką rolę w zmianie tego stanu świadomości.
- W ramach rewitalizacji społecznej Starego Fordonu przywracamy pamięć o historii lokalnych Żydów. Działamy na rzecz budowy lapidarium z odzyskanych w mieście nagrobków. W ubiegłym roku oprowadziliśmy pierwszą wycieczkę „Śladami historii Żydów bydgoskich”, a w marcu 2023 otwarto w Inowrocławiu lapidarium. Od lat w tej sprawie działa tam Dariusz Mielcarek - opowiada starofordoński przewodnik.
To też może Cię zainteresować
Celem spotkania liderów Dialogu, jest wymiana doświadczeń i nawiązanie ściślejszej współpracy w regionie. W pierwszy dzień planowane jest zwiedzanie Starego Fordonu i Bydgoszczy, w następny Inowrocławia. Jest wiele do pokazania i zrobienia. Liderów z Centrum Dialogu będą reprezentowali: Anita Rucioch-Gołek ze Zbąszyna, Danuta Chosińska z Wągrowca, Teresa Jabłońska z Wrześni, Damian Kruczkowski z Konina, Wojciech Olejniczak z Poznania/Zbąszynia, Paweł Bajerlein z Koźmina Wielkopolskiego. Damian Rączka z Bydgoszczy i Dariusz Mielcarek z Inowrocławia będą gospodarzami i przewodnikami.
