Uczniowie, którzy wzięli udział w przeglądzie, przestrzegali przed piciem alkoholu oraz zażywaniem narkotyków. To już szósta edycja profilaktycznego konkursu.
<!** Image 2 align=right alt="Image 118668" sub="Szkolne teatrzyki przygotowały przedstawienia oparte na znanych bajkach Fot. Mateusz Boinski
">W sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbył się VI Przegląd Teatrzyków Szkolnych, który przygotowały Komenda Powiatowa Policji w Nakle, gminne komisje do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w Nakle, Szubinie, Kcyni, Mroczy oraz Nakielski Ośrodek Kultury.
- Już po raz szósty organizujemy w Nakle Powiatowy Przegląd Teatrzyków Szkolnych. Odbywa się on w ramach Niebieskich Dni, związanych z profilaktyką i uświadamianiem młodych ludzi o zagrożeniach związanych z uzależnieniami - powiedział Dariusz Koniec, młodszy aspirant KPP w Nakle.
Hasłem przewodnim tegorocznego przeglądu teatralnego było „Zostaw nałogi za sobą, bo uroki życia przed tobą”. W przeglądzie udział wzięło dziesięć grup teatralnych ze szkół w Karnowie, Mroczy, Witosławiu, Kcyni, Nakle, Paterku, Olszewce, Dziewierzewie, Potulicach i Szubinie. Do Nakielskiego Ośrodka Kultury nie dotarli jedynie uczniowie z Rozstrzębowa, którzy rozchorowali się.
<!** reklama>Uczniowie mieli za zadanie pokazać dziesięciominutowe przedstawienie, które przestrzega przed wpadnięciem w nałóg. Kolejność występujących szkół była losowa.
Młodzi aktorzy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Olszewki wystąpili jako pierwsi i zaprezentowali spektakl „Królewna Śnieżka inaczej”.
- Wybraliśmy Królewnę, ponieważ opowieść ta jest bardzo znana wśród dzieci. Również dlatego, że poziom trudności odpowiada naszym aktorom z klas IV-VI. Kilka lat temu także wystawialiśmy bajki, ale wówczas były to „Kopciuszek” i „Czerwony Kapturek”. W naszym dzisiejszym przedstawieniu Śnieżka musi poradzić sobie z niebezpiecznymi pokusami, które czają się dookoła - powiedziała Grażyna Kamińska, główna reżyserka, nauczycielka religii oraz szkolna bibliotekarka.
Wszystkie spektakle oceniało kilkuosobowe jury, któremu przewodniczył aspirant sztabowy Tomasz Trybuszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Największe uznanie zdobyły: Szkoła Podstawowa z Mroczy oraz SP nr 2 w Szubinie. Trzecie miejsce zajęła podstawówka z Paterka. Dla najlepszych grup teatralnych przygotowano nagrody w postaci plecaków, śpiworów oraz zestawów do gry w badmintona.