
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w piątkowy (26.11.) wieczór zaprasza do Salonu Hoffman na spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Hymny Państw Świata”. Początek o godz. 18 wstęp wolny.
Książka jest pierwszym polskim leksykonem, poświęconym hymnom państw świata. - Na bogato ilustrowanych stronach zebrano podstawowe wiadomości o narodach, ustrojach, kulturze i dziejach najważniejszych pieśni wielu państw. Czytelnik znajdzie tu tłumaczenia hymnów na język polski oraz podstawowe wiadomości o ich autorach oraz kod QR przenoszący do strony www, umożliwiającej odsłuchanie wybranego hymnu - zapowiada Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.
Spotkanie z Henrykiem Martenką poprowadzi Paulina Rubczak.

W sobotnie (27.11.) południe na ulicy Długiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia Bydgoskich Autografów 2021. Tabliczki z swoimi podpisami oficjalnie odsłonią: Iga Baumgart-Witan, Piotr Salaber oraz prof. Mariusz Wysocki.
Iga Baumgart-Witan - dwukrotna medalistka olimpijska z Tokio 2020 (złoto w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebro 4x400 M). Medalistka mistrzostw świata i Europy (sztafeta 4x400 M), indywidualna mistrzyni Polski w biegu na 400 m z 2017 r. i 2019 r. Na tym dystansie zdobyła także srebro (2011, 2012, 2015) i brąz (2013, 2018). Urodziła się 11 kwietnia 1989 roku w Bydgoszczy, jest lekkoatletką BKS Bydgoszcz.
Piotr Salaber - prof. Akademii Muzycznej, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – w klasie dyrygowania prof. Henryka Gostomskiego (1990), ukończył również Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki (1999). Od 1994 do 2001 związany był z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie sprawował funkcję kierownika muzycznego. W latach 1996-97 prowadził program autorski w Polskim Radiu w Bydgoszczy. Od 1997 jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Koncertował w Rosji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dyryguje wszystkimi nagraniami swojej muzyki teatralnej i filmowej. Z powodzeniem łączy działalność artystyczną z naukową i dydaktyczną. Autor muzyki do blisko 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV. Autor reportaży m.in. z Indonezji, Singapuru, Madagaskaru, Kenii, Tanzanii, Seszeli, Egiptu, Komorów, Mauritiusa, USA i Meksyku.
Profesor dr. hab Mariusz Wysocki - pediatra, od 1977 roku związany z Bydgoszczą. Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum UMK. Twórca jednego z największych ośrodków przeszczepu szpiku kostnego dla dzieci w Polsce północnej. Jest promotorem i recenzentem licznych prac doktoranckich i rozpraw habilitacyjnych, sprawuje funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. Członek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Współpracował z fundacją Iskierka – organizacją pożytku publicznego działającą na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Był zaangażowany w działalność 17. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tematem było wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Wyróżniony nagrodą Bydgoszczanin Roku.

W ten weekend - 27 i 28 listopada - na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy, w ramach trwającego XX Festiwalu Prapremier, zaprezentowany zostanie spektakl „Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej. Spektakl, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie, oparty został na scenariuszach filmów Bergmana.
Listopad w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zakończą pokazy spektaklu „Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej. Spektakl, który powstał w oparciu o scenariusze filmów Ingmara Bergmana, będzie można zobaczyć na dużej scenie TPB w sobotę (27.11.) o godz. 19 i w niedzielę (28.11.) o godz. 16.
Bergman dla realizatorów spektaklu stał się przewodnikiem po czasie „kwarantanny” - zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji: Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania. I śmierci.
Telefoniczna rezerwacja biletów: 52 339 78 18; +48 885 60 70 90; e-mail: [email protected]. Kasa biletowa: czynna od środy do piątku w godz. 14-18 oraz godzinę przed spektaklem al. Mickiewicza 2 (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920).

Kto jeszcze bawił się na - mającym premierę w zeszły weekend - spektaklu „Adonis ma gościa” Teatru Kameralnego, ten ma szansę nadrobić zaległość w niedzielę (28 listopada). Początek o godz. 16.
Kameralny musical, którego bohaterami jest dwójka ptaków: papuga Adonis i wrona Węgiel podbiła serca pierwszych widzów, o czym świadczą rekomendacje jak np. ta napisana przez Panią Marzenę: - Idźcie na Adonisa!!!! Kapitalne! Wszystko. Gra, śpiew, muzyka, ubawi się i dziecko z dorosłym, i dorosły, i dorosły bez dziecka. Fantastyczny spektakl!
Przypominamy, że spektakl „Adonis ma gościa” przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów. Dzieci mają okazję śpiewać piosenki wspólnie z bohaterami przedstawienia, a nawet do nich zatańczyć, zwłaszcza, że muzyka (w różnych rytmach: swingu, jazzu, popu, klasyki, reggae...) jest grana na żywo przez band „Niezłe kwiatuszki”. A w całym spektaklu barwna jest nie tylko papuga. Ważny jest też przekaz, mówiący o tolerancji (inny nie znaczy gorszy) i otwartości na nowe. Więcej o spektaklu pisaliśmy TUTAJ
Bilety online można rezerwować poprzez stronę teatru [teatrkameralny.com], który zaprasza do swej odnowionej siedziby przy ul. Grodzkiej 14-16.