Wyjątkowe zwierzęta
Niezwykłe zwierzęta, stające się maskotką publiczności, to dla każdego zoo niewątpliwa korzyść. Przyjaźni podopieczni nie tylko umilają czas pracownikom ogrodów zoologicznych, lecz również bez wątpienia przyczyniają się do wzrostu zainteresowania publiczności, a co za tym idzie - zysków.
Niedźwiedź polarny Knut był na tyle sławny, że pozował nawet do zdjęć Annie Leibovitz. Dzięki niemu berliński ogród zoologiczny odwiedzało dziennie nawet 30 000 osób, co przyczyniło się do trzykrotnego wzrostu wartości akcji zoo.
Popularne zwierzęta niejednokrotnie stają się twarzami walki o ochronę przyrody lub gatunków zagrożonych wyginięciem. Niektóre z nich zyskały sławę dzięki rekordowej długości życia, inne z kolei - ze względu na swoją orientację seksualną lub specjalne umiejętności.

Para samców pingwinów z nowojorskiego zoo zasłynęła głównie dzięki swoim homoseksualnym zachowaniom. Dwa osobniki z gatunku pingwinów maskowych zostały zaobserwowane przez pracowników zoo, gdy opiekowały się wspólnie kamieniem przypominającym jajo.
W ramach eksperymentu pingwinom zamieniono kamień na prawdziwe jajo pochodzące od innej pary. Roy i Silo skutecznie wysiadywali jajo, z którego wykluła się z samica o imieniu Tango.
Tango po osiągnięciu dojrzałości stworzyła w ZOO parę z inną samicą o imieniu Tanuzi przez dwa sezony lęgowe od 2005 roku.
Samce Roy i Silo byli nierozłączni przez sześć lat, aż do 2005 roku. Wtedy to Silo stworzył parę godową z samicą nazywaną Scrappy, z którą doczekał się potomstwa.
US National Oceanic and Atmospheric Administration, domena publiczna
Czytaj także:
Jacy jeszcze mieszkańcy zoo zyskali ogólnoświatową sławę? Poznaj ich historie w galerii.
Smutne rozstania
Śmierć zwierzęcia bywa dla zoo ogromnym ciosem. Nie inaczej było w przypadku słonicy Lindy, ulubienicy pracowników Nowego Zoo w Poznaniu. 35-letnia słonica zachorowała nagle, 2 lutego 2021 roku. Gdy położyła się na boku było już wiadomo, że jej stan jest ciężki. Słonicy podawano leki oraz kroplówkę, jednak nie przyniosły one poprawy. W środę, 3 lutego, mieli się nią zająć specjalnie wezwani lekarze z IZW (Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. Niestety nie zdążyli przybyć z pomocą.

(1986 - 2021)
Linda, samica słonia afrykańskiego, urodziła się w 1986 roku w Zimbabwe. W wieku dwóch lat została przeniesiona do Safari Park w Beekse Bergen w Holandii. W 2009 roku 23-letnie zwierzę zostało przewiezione do poznańskiego zoo w ramach współpracy między ogrodami zoologicznymi. Tam też znalazło stały dom.
Słonica była ulubienicą pracowników zoo. Uwielbiała zabawki i droczenie się z opiekunami. 2 lutego 2021 roku stan zdrowia słonicy nagle się pogorszył. Niestety nie udało się jej uratować. Zmarła tego samego dnia przed północą.
Zoo Poznań
Czytaj więcej w galerii.
