Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia, i gminna skarbnik Marzena Rzymek przedstawili projekt przychodów i wydatków na rok 2012.
<!** Image 2 align=none alt="Image 182472" sub="Burmistrz Tadeusz Pogoda zapewnił, że gmina Świecie nie zrezygnuje z dużych inwestycji. W planach wydatków na 2012 rok znalazła się, między innymi, budowa Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadków w Sulnówku / fot. Marek Wojciekiewicz">- Zgodnie z przepisami projekt budżetu został opracowany w oparciu o wskaźniki i prognozy obowiązujące w gospodarce w skali kraju - mówi Tadeusz Pogoda. - Przyjęliśmy założenie, ze średnia płaca w gospodarce w przyszłym roku wynosić będzie 1,5 tysiąca złotych, to pozwala prognozować wielkość wpływu z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.
Gmina Świecie w przyszłym roku zakłada dochody w wysokości 126 mln 268 tysięcy, a wydatki mają wynieść 134 mln 568 tysięcy. Wynikający z różnicy tych kwot deficyt budżetowy to 8,3 miliona - ma być pokryty dzięki pożyczkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Największą część dochodów gminy pochodzić będzie z podatków i opłat lokalnych, a także z udziału w podatkach dochodowych, razem będzie to 55,6 mln zł.
W 2012 roku na inwestycje gmina zamierza przeznaczyć rekordową sumę ponad 47 mln złotych. Z tego najwięcej pieniędzy pochłonie budowa Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku. Na ten cel w projekcie budżetu zaplanowane jest 32 mln złotych, jednak z tego kasa gminy odzyska 5 milionów w formie zwrotu podatku VAT
Inne wydatki to: udział w budowie ronda w Sulnowie, budowa sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 2, tworzenie infrastruktury na terenie Strefy Rozwoju Gospodarczego Vistula Park II w Sulnowie (2,8 mln). Do marca mają się zakończyć prace przy rewitalizacji śródmieścia Świecia, na ten cel trzeba będzie jeszcze wydać 3,1 mln, a na drogi i parkingi przeznaczone będą prawie dwa miliony.<!** reklama>
Tworzący projekt przyszłorocznego budżetu rozpatrzyli 108 wniosków od mieszkańców gminy. Pozytywnie rozpatrzono 38 z nich. Na tyle ile jest to możliwe ograniczone zostały wydatki bieżące. Oszczędności ma przynieść na przykład nowy sposób oświetlania ulic, który zakłada ich późniejsze zapalanie i wcześniejsze gaszenie. Ta zmiana ma w przyszłym roku zmniejszyć opłatę za prąd, mimo planowanych podwyżek jego ceny. W tej chwili projekt budżetu został przekazany do Rady Miejskiej i do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Podczas grudniowej sesji, na jego temat wypowiedzą się radni.
