Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza w Bydgoszczy [piątek, 17.01.2020]

Michał Sierek
Michał Sierek
Około północy stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5 na Miedzyniu przekraczało normę o ponad 1000 proc., PM10 było bliskie 900 proc. Między godziną 6 a 7 rano w piątek, 17 stycznia, było nieco lepiej, ale powietrze i tak było złej jakości.
Około północy stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5 na Miedzyniu przekraczało normę o ponad 1000 proc., PM10 było bliskie 900 proc. Między godziną 6 a 7 rano w piątek, 17 stycznia, było nieco lepiej, ale powietrze i tak było złej jakości. Archiwum Polska Press/airly.eu
Piątkowy poranek powitał bydgoszczan i mieszkańców okolicznych miejscowości mgłą, minusową temperaturą (konieczne jest skrobanie szyb) oraz złą jakością powietrza. W Bydgoszczy najgorzej jest na Miedzyniu.

Wysokie ciśnienie, niemal bezwietrznie, temperatura na niewielkim minusie nad ranem. Te warunki sprzyjają powstawaniu smogu. W piątek rano jakość powietrza w Bydgoszczy jest zła - podobnie jak w sporej części kraju. W mieście najgorsze warunki w nocy i nad ranem panowały na Miedzyniu.

Polecamy:

Ponad 1000 procent

Około północy stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5 na Miedzyniu przekraczało normę o ponad 1000 proc., PM10 było bliskie 900 proc. Między godziną 6 a 7 rano w piątek, 17 stycznia, było nieco lepiej, ale powietrze i tak było złej jakości. Komunikaty na stronie airly.eu brzmiały: "Zła jakość powietrza, lepiej zostań dzisiaj w domu, uważaj na siebie i swoich bliskich, chroń płuca i nie wystawiaj ich na to zanieczyszczenie, zamień samochód na komunikację zbiorową".

Zła jakość powietrza, lepiej zostań dzisiaj w domu, uważaj na siebie i swoich bliskich, chroń płuca i nie wystawiaj ich na to zanieczyszczenie, zamień samochód na komunikację zbiorową

Stacje w Śródmieściu, Fordonie i na Bartodziejach wskazywały złą jakość powietrza i zalecały dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciąży pozostanie w domu. Tu wskazania podskoczyły do ponad 200 procent. Nie lepiej było w Niemczu, Osielsku, Maksymilianowie, Brzozie czy w Solcu Kujawskim. Jeśli chcesz sprawdzić aktualne zanieczyszczenie powietrza zajrzyj tutaj.

Polecamy:

***

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.3.

Dobowe normy stężenia

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

  • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
  • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Życzenia na Dzień Babci 2020. Piękne wierszyki dla babci na kartkę i na laurkę

Co to jest pył PM2.5 i PM10?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.
Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo