
27 lipca 1851 roku z Bydgoszczy z dworca znajdującego się przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie do 1969 roku funkcjonował dworzec kolejki wąskotorowej, o godz. 2.30 w nocy odszedł pierwszy pociąg pasażerski do Nakła z wagonami odkrytymi i nieoświetlonymi. Trasę tę, na której nie było jeszcze żadnej stacji, pokonał w 50 minut.

27 lipca 1466 roku przebywający w Bydgoszczy od czterech dni król Kazimierz Jagiellończyk w wyniku narady odbytej z posłami księcia pomorskiego Eryka II i przedstawicielami stanów pruskich wysłał wojsko w sile ok. 5000 zbrojnych celem uderzenia na zajmowane przez Krzyżaków Chojnice.

27 lipca 1907 roku w obecności notariusza Stanisława Moczyńskiego założona specjalnie w tym celu spółka Polaków (dentysta Stanisław Lewandowski, właściciel drukarni Franciszek Kiedrowski i kierownik biura Sylwester Kaczmarek) podpisała umowę kupna od niemieckiego kupca Wilhelma Oklitza dużej halę z ogrodem, w której odbywały się treningi i wyścigi rowerowe na posesji przy ul. Gamma 11 (obecnie ul. Warmińskiego) z przeznaczeniem na Dom Polski. Pieniądze na zakup pochodziły ze zbiórek społecznych i pożyczek. Do 1920 roku w tym miejscu ogniskowało się życie polskiej mniejszości w mieście. Po II wojnie hala należała do „Rometu”, w latach 90. mieścił się tam warsztat samochodowy. Obecnie budynek ten już nie istnieje.

27 lipca 1930 roku na boisku sportowym Szkoły Oficerskiej zakończyły się dwudniowe lekkoatletyczne mistrzostwa Polski kobiet. W rzucie dyskiem wygrała mistrzyni olimpijska z Amsterdamu, Halina Konopacka.